Karalar: “Cumhuriyetimizin kurucularının izinden gitmeye devam edeceğiz”

Karalar: “Cumhuriyetimizin kurucularının izinden gitmeye devam edeceğiz”

7 views
0
PAYLAŞ

Yenice’de İnönü-Churchill toplantısının 80. Yıldönümü, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin bir dizi etkinliğiyle anıldı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, cumhuriyetin kurucularının izinden gitmeye devam edeceklerini söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ile dönemi İngiltere Başbakanı Winston Churchill’in Yenice’de Yenice Mülakatı’nın 80. yılında, Adana Büyükşehir Belediyesi’nce çeşitli anma olayları yapıldı.

Tarihe Adana Görüşmesi (Adana Mülakatı) olarak da geçen toplantılarla ilgili anma etkinliklerinin ilki Yenice’de, Tarsus Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapıldı.

Büyü Mersin’in Tarsus ilçesine bağlı bir mahallesi olan Yenice’de önce Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu. Adana Büyükşehir Belediyesi’ni temsilen üst düzey bürokratların katıldığı Yenice’deki merkezler çerçevesinde İnönü-Churchill Parkı’nın açılışı yoğunlaştı.

Açılışta İsmet İnönü’nün torunu Ayşe Gülsün Bilgehan ve diğer konuşmacı konuştu. Ardından Yenice Mülakatının gerçekleştirildiği vagonda anıt defteri imzalandı.

İnönü ve Churchill görüşmesinden oluşan fotoğraf sergisi, tarihe ilgi olanların beğenisine sunuldu. Yenice’deki programa katılanlar trenle Adana’ya geçti.

Adana’da 75. Yıl Sanat Galerisi’nde “Tarihi Değiştiren Buluşma 80 Yaşında” adlı panel düzenlendi.

Yoğun katılımın yaşandığı panelin açılış konuşmasını yapan Ayşe Gülsün Bilgehan, “Bu sabah Yenice’de o küçük vagondaydık. 80 yıl öncesine dönmüş gibi hissettik. Herkese vefasından dolayı teşekkür ediyorum. 70 milyon insanın öldüğü 2. Dünya Savaşı’na girmekten nasıl sıyrıldığımızı yeniden gördük. Hep barışsın” dedi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Cumhuriyetimizin kurucularından, Kurtuluş Savaşı’nın kahramanlarından İsmet İnönü’ye hayranlığımız daima devam ediyor. 2. Dünya Savaşı’na girmek için saklanması gereken çok önemli bir mücadele var. 2. Dünya Savaşı’nın zor koşullarından dolayı yokluk, çektiğini söyleyen bir gence, ‘Beni belki ekmeksiz bıraktığı ama babasız bırakmadım’ diyerek hepimizi hala duygulandıran sözler vardır. Her şartta Cumhuriyetimizin kurucularının izinden gitmeye devam etmesi” diye konuştu.

Moderatörlüğünü ÇÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Arıkan’ın üstlendiği panele bakan olarak Gazeteci-Yazar Altan Öymen, Prof. Dr. Türkolog Mehmet Fuat Bozkurt, Çağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Köylü katıldı.

İsmet İnönü’nün, genç Türkiye Cumhuriyeti’ni, 2. Dünya Savaşı gibi bütün dünyada büyük yıkımlara ve insan kayıplarına yol açan bir savaşa sokarak, tarihi bir başarıdan sonra ilgili konuşmalar yapan panelistler, 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün bu nihai usta diplomatlığına ve devlet adamlığına vurgu yapıyorlar.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK