Karslıoğlu: “Kentsel dönüşümün yapılmaması konut üretimini olumsuz etkiliyor”

Karslıoğlu: “Kentsel dönüşümün yapılmaması konut üretimini olumsuz etkiliyor”

5 views
0
PAYLAŞ

Doğu Akdeniz İnşaat Müteahhit Birlikleri Federasyonu (DAİMFED) Genel Başkanı Karslıoğlu, MHP İl Başkanı Kanlı’yla inşaatın önemini konuştu.

DAİMFED Genel Başkanı Karslıoğlu ve yönetim kurulu üyeleri Hilmi Tümer, Sayım Azmaz, Osman Çevik, Tamer Gülcan, Adnan Kemali Ünal, Enes Yılmaz, Ahmet Yerdelen, Barış Yıldırım, Selim Aslan ve DAİMFED üst kurul delegeleri Mehmet Ali İnan, Hüseyin Arslan MHP Adana İl Başkanı Yusuf Kanlı’yı ziyaret etti. Görüşmede inşaat maliyetleri ele alındı. Başkan Karslıoğlu, 2020’den itibaren pandemi süreciyle başlayan maliyetlerindeki artışın doğal olmadığını, bazı firmaların bu süreçte fırsatçılık olmayacağını, bu gidişatta da vatandaşa ucuz konut üretme imkanına sekte vurduğunu söyledi. Binanın tamamlanmasında yüzde 5’lik oranın yüksek olduğunu, bunun için aşağılamayı ve devlet desteğini de vermeyi ifade etti.

MHP’ye kartelleşme sorunu anlatıldı

Karslıoğlu, belediyeler modeli Adana’da imarlı arsa üretilmemesi, geçici tüketimin yapılmamasının da konut üretimini olumsuz etkilemediğini ifade ederek, “Bu durum konuya erişimi engelliyor. Sektörün önünü tıkıyor, Ayrıca vatandaşlarımızın konut edinmesine maddi olarak engel oluyor. Bu korumaların en başında olması gerekeni ise demir birim fiyatlarının makul bir seviyeye indirilmesinin denetlenmesi ve çimento fiyatlarında kartelleşmeye gidiliyor, bir an önce bunun önüne geçilerek cezai yaptırımların uygulanması gerekiyor” dedi.

MHP Adana İl Başkanı Yusuf Kanlı, iletilen yanıtları önemsediklerini kaydederek, “Bu sorunlar sadece siz müteahhitleri değil, tüm vatandaşlarımızı ilgilendiriyor. Vatandaşımızın sorunu bizim de sorunumuzdur. İster bakkal ister sanayici, kabul isterse müteahhit veya sade bir sahibimiz olsun, muhatap kalmışları sorununu kendi sorunumuza veririz. Yürüttüğü yönetim sektörü yöneticisi olan DAİMFED’in yanında olacağım” diye konuştu.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK