Köy evinin çatısındaki hobisi devlet desteği ile ekmek teknesi oldu

Köy evinin çatısındaki hobisi devlet desteği ile ekmek teknesi oldu

15 views
0
PAYLAŞ

Adana’nın Kozan ilçesine bağlı Yeniköy Mahallesi’nde 35 yıl önce terzilik yapan Mustafa Yıldız (65), arkadaşından evli, öğretmenin ahşap oyma sanatını geliştirdi. Köy evinin çatısını atölyeye dönüştüren Yıldız vatan ve bayrak sevgisini ahşap eşyalare işlerken yeni nesil çocukları geleneksel ahşap oyuncaklar ile buluşturma fırsatı yakaladı. Kurtuluş savaşında kullanılan en iyi arabaları, geleneksel tarım aletleri, ahşap oyuncak arabaları, gemi maketlerini günlerce vererek emek sanata dönüştüren Yıldız köy evi ziyarete gelen geçmiş dönem Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam ve Belediye Başkanı Kazım Özgan’ın desteği ile tarihi çarşıda el sanatının geleceği gelecek nesillere taşınması için sergilemeye başladı.

Geçmişin akrabalık gelecek nesillere aktarımı el sanatını yaşatmak için tarihi Kozan çarşında ahşaplar üzerinde evleri hazırlayan Mustafa Yıldız severk yaptığı hobisinin şimdilerde ekmek teknesine dikkat çekti.

Gerçek işinin terzilik bildiğini da anlatan Yıldız, “Terzilik yaparken öğretmen arkadaşım vardı. O bunlarla uğraşırken bende merak edebilirsiniz. Bende kendime dedim onları yaparak istemek istemediğim, ben de bu işi yapmaya başladım. Baktım uğraşmak güzel Yeniköy’deki evin çatı katında bu işi hevesle yapmaya devam ettim. Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam’a yapıyormuşlarmı yaptığımda Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan’ı aradı ona anlattı, durumu belediye başkanı da verir bana verdi. At arabası, fayton, traktör, hayvanlar, harman, kağnı, ahşap arabalar ve gemi maketleri ile geçmişe yönelik geleneksel aletler ve oyunlar oynuyor. Cezaevinde 7 yıl usta öğreticilik yaptım o dönemde orada öğretirken gemiyi yaptım” dedi.

Yıldız, ilçeden yoğun talep olmasa da dışardan gelen yuvalar ve yeni nesil annelerin çocuklarına doğal oyunların tercih ettiğine değindi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK