Kreş öğrencileri tarihe yolculuk yaptı

Kreş öğrencileri tarihe yolculuk yaptı

8 views
0
PAYLAŞ

Müzeler Haftası, Mersin Arkeoloji Müzesi’ne düzenlenen gezide, Avrupalı ​​müzelere olan varlıkların yoğunlaşmalarında ve sosyal, kültürel alandaki gelişimlerine katkı alanlarının hedeflendiği saklanıyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi Çocuk Gelişim Merkezleri sorumlusu Özlem Tanışık, çocukların müzelerin değerini anlattıklarını ve unutamayacakları bir gezi düzenlediklerini belirterek, “Çocuklarımızın geçmişi ile gelecek arasındaki şeyler kurup, sanat ile hayatlarını yönlendirebilmeleri adına arkeolojik eserlerle bir araya getirdik” dedi.

Bu geziyle, çocukların tarihinin önemini daha iyi anlayabilmelerini hedeflediklerini ifade eden Tanışık, “Kendileri de gördükleri tarihi eserlerinin önlerinde o heykellerin hanelerini anlattılar. Tüm derlemeleri, tarih ile bugün ve gelecek arasında bağlantı kurması için müzelerle bir araya getirmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığına bağlı Tarsus Günyurdu Mahallesi Atgirmez mevkiinde bulunan Kadın ve Çocuk Atölyesi ile Mevlana Kadın ve Çocuk Atölyesi’nde eğitim destek alan öğrencileri de Müzeler Haftası nedeniyle Tarsus Müzesi’ni gezdi.

Çocuklar müze ziyaretinin ardından, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde yer alan Tarsus Doğa Parkı’na da götürülerek, birbirinden çeşitli hayvanları yakından görme şansı buldu.

Mevlana Kadın ve Çocuk Atölyesi Birim Sorumlusu Sonay Berber, kapsamlı tarih hakkında bilgilendirmek amacıyla bu geziyi düzenlediklerini kaydederek, “Mevlana Kadın ve Çocuk Atölyesi’nde, 4-6 yaş grubuna yönelik hizmetler veriyoruz. Mezun grubumuzda toplam 32 çocuğumuz var. Çocuklarımızı Tarsus Müzesi’ne getirmek istiyoruz. Tarsus’u görmeleri, Tarsus’a ait ürünleri tanımaları, sit alanı kazıları incelemeleri ve çağlar hakkında bilgi sahibi olabilmeleri için buraya getirdik. Güzel bir etkinlik oldu. Çocuklarımız, köklü bir tarihe sahip olan Tarsus’un geçmiş değerlerinin yansıtıldığı müzede tüm bölümler merakla gezerek, binlerce yıl öncesinin tasvir edildiği odaları bir nevi zaman yolculukları yapıyorlar. Hepimiz yeni şeyler öğrendik. Müzeler Haftası boyunca Tarsus Müzesi’ni tercih ettikleri ve çok memnun kaldık” diye konuştu.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK