Kurbanlık satışları başladı, hisseli büyükbaş satışları arttı

Kurbanlık satışları başladı, hisseli büyükbaş satışları arttı

4 views
0
PAYLAŞ

Adana’da kurbanlık satışları başlarken bu yıl büyükbaşa ilgi gösteriyor. Öte yandan Adana’da bu sene kaçak kurban eti kıyması çekenlere 65 bin lira ceza kesileceği öğrenildi.

Kurban Bayramı öncesinde Adana’da besiciler tarafından yetiştirilen küçükbaş ve büyükbaş kurbanlıkların satışı başladı. Adana Kasaplar Odası Başkanlığı, canlı küçükbaş ve büyükbaş hayvan kilogram fiyatlarının 13 Haziran tarihinde resmi kurumlarda en üst düzeyde belirleneceğini açıkladı.

Ancak ortalama olarak küçükbaş fiyatlarının 7-8 bin lirayı bulması nedeniyle bu sene Adana’da yaşayan 7’şer kişi toplanarak büyükbaş kurban aldığı ve yoğun ilgi gösterdiği belirtildi.

“Vatandaşlar fiyatları beklesin”

Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur, diğer illerden de kurbanlıkların Adana’ya gittiklerini söyledi. Yağmur, canlı kurban kilogram fiyatlarının toplanmasıa kadar sosyal ortamlarda dolaşan fiyatların itibar edilmemesi gerektiğini belirterek, “Türkiye’de her sene komisyonu kurarak ilk fiyatları biz açıklıyoruz. Bu sene de 13 Haziran’da canlı küçükbaş ve büyükbaş hayvan kilogram fiyatlarını ve kesim fiyatlarını açıklayacağız. Biz yayına kadar lütfen internet ve sosyal ortamlarda dolaşan fiyatların tercih edilmesinin” diye konuştu.

“Kaçak kurban eti kıymasına 65 bin lira ceza”

Kurban Bayramı’nda kaçak kurban eti kıyması alınmasının de önüne geçmek için çalışmalarını sürdürdüklerini aktaran Yağmur, “Bu inceleme ile ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı’nda kıyma makinelerini muhafaza altına alacak. Zabıta müdürlüğü ekipleri sahada olacak. Bizler de kullanacaksan sahada olacak. Kaçak kurban eti kıyması çekenlere bu sene 65 bin lira ceza kesilecek ve Cumhuriyet Başsavcılığı’na da şikayette bulunulacak. Ruhsatı olmayanlara ve işinin ehli olmayanlara göz açmayacağız” ifadesini kullandı.

“7 kişi büyükbaş kurban alıp daha fazla et evine götürüyor”

Kentte uzun yıllar besicilik yapan Şahin Yanitoz ise bu sene büyükbaşa yoğun ilgi gösterildiğini söyledi. Büyükbaş kurbanlıkların kilogramını 135 liradan sattığını ve bu sene elinde çok az hayvan yolunu anlatan Yanitoz, “Fiyatlar şu anda gayet güzel. Bu sene fiyatlar arttı ancak yine de kurbanlık yer alıyor. Şu anda ortalama 1 büyükbaş 85 bin ile 100 bin lira arasında satılıyor. Bayrama 20 günden fazla olmasına rağmen ben elemdeki hakkımı bitirdim saydım. İnsanlar 1 küçükbaş almaktansa 7 kişi büyükbaş kurban alıp daha fazlasını et evine götürüyor” dedi.

Öte yandan besici Yanitoz, kullanana kurbanlık alımını son günlere bırakmamaları gerektiğini ve kurbanlık hayvanın derilerinde yara, bere çıkışı, parlak ve salyasız olması gerektiğini belirtti.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK