Lösemi hastası torununa aylık bağlanacak sandı, 30 bin lira dolandırıldı

Lösemi hastası torununa aylık bağlanacak sandı, 30 bin lira dolandırıldı

2 views
0
PAYLAŞ

Adana’da bir çift, sahte kartlarla yaşayanları devlet memuru olarak tanıtıp, lösemili 10 yaşındaki çocuğu ailesini maaş bağlama vaadiyle dolandırdı. Dolandırıcılar, küçük çocukların ailesini bir GSM yollarından yaklaşık 30 bin liralık cep telefonu alarak zarara uğrattı.

Tuğba ve Kayacan Atalan çiftinin iki çocuğundan en büyüğü olan Ayaz, 2016 yılında aniden fenalaştı ve yüksek ateş şikayetiyle barındırıldı. Hastanede yapılan test doktorları, küçük bebeğin lösemi muayenesi koydu. Ayaz, 2018 yılı Mayıs ayında yaşayan amcası Fahri’den nakledilen kök hücreyle hayata tutundu. Henüz doğumu atlatamayan ve zaman yaşadığı sağlık hizmetleri nedeniyle hastanede yatmak zorunda kalan küçük çocuklarının ailesinin, oğullarının yeniden sağlığına kavuşup hamileliğini yeneceği günü umutla beklemekken bu kez dolandırıcıların hedefi oldu. İddiaya göre eşi İbrahim T. ile birlikte bir ömür boyu lösemili çocuk ve aileleriyle yakından ilgilenip, genel bağlantıya geçen Kıymet GT onların güvenini kazandı. Aynı zamanda hamile olan Kıymet GT, 12 Mayıs’ta yaşayanlar Yüreğir Kaymakamlığı’nda görevli memurlar olarak tanıtıp, Tuğba Atalan ve annesi Müberra Döndü Ekici’yi merkez Yüreğir ilçesine bağlı Yavuzlar Mahallesi’ndeki evine ziyaret etti. Aileye sahte kimlik kartları gösterisi, kaymakamlık çalışanı oldukları yalanına inandıran çift, Ayaz Atalan için aileye devletten maaş bağlama vaadinde bulundu. Çift, Tuğba Atalan yerine annesi Müberra Döndü Ekici üzerinden işlem yaptı. Yaşlı kadının kimlik bilgileriyle işlem yapmak için cep telefonunu alan İbrahim T. telefonu şarj etmek için mutfağa yaratmak, eşi de hamileliğini kullanıp aileyi oyaladı.

30 bin liralık telefon aldılar

İbrahim T., yaşlı kadının cep telefonundan işlem yürüten, Şanlıurfa’da yine kendileriyle ortak hareket eden bir GSM göç bayisi aracılığıyla hat üzerinden yaklaşık 30 bin liralık bir cep telefonu satın aldı. Dolandırıcı çift, daha sonra cep telefonundan bütün mesaj silerek evden ayrıldı. Atalan ailesinin, ailelerin tedavisi için gereken paranın kendilerinin bağlayacağı maaşla karşılanacağını beklerken 2 bin 568 liralık cep telefonu faturasıyla şok oldu. Olayı kurumlarında aile, kendilerine maaş bağlama vaadiyle evlerine gelen çift tarafından dolandırıldıklarını, kari-kocanın devlet memuru olmadığını ve çiftin kendi hatları üzerinden cep telefonu aldıklarını geçti.

İbrahim T., aileyle yaptığı görüşmede suçunu itiraf etti ve zararlarını tazmin süresinde verdi. Ancak şahıslar arasında geçen bir aylık süreçte sadece 500 lira gönderip tüm şifreleri koparttı. Bunun üzerine Müberra Döndü Ekici, konuyu yargıya taşıdı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

“Borca girdik”

İhlas Haber Ajansı’na yaşadıklarını anlatan Müberra Döndü Ekici, “Torunum için geldiklerini, onun tedavisi için hükümeti bize maaş bağlayacağı vaadinde bulundular. Ayaz’ın tedavisi için paraya muhafazası vardı. Kayıt işlemleri için kod akışını söyleyip telefonumu aldı. Kadın hamileydi, o bizi oyalarken eşi de mutfağa telefonuumu şarj etme bahanesiyle işlemi izlemeye götürdü, bizi dolandırdı. Maaş yuvasını beklerken yükün altına girdik” yükü kullanıldı.

Dolandırıldıklarını olaydan sonra gelen cep telefonunun faturasını öğrendiklerini anlatan Ekici, “Ben normal aylık 85 lira fatura ödeyen biriyim. Borçcu araştırdığımızda adıma cep telefonu alındığını öğrenince şoke oldum. Dolandırıldığımızı da böyle öğrendim. Torunumun bebeğini kullanıp bize yaklaştılar, onun durumundan faydalandılar. Adalet yerini bulmalı, en ağır cezayı almalılar” dedi.

“Bu olay beni çok üzdü”

Ailesinin kendisinin yüzünden dolandırıldığını düşünüp üzülen Ayaz Atalan, “Ben lösemiye karşı yaşam savaşı kazanmak, onlar benim hastalığımı kullanıp ailemi dolandırdılar. Her şey benim yüzümden oldu. Bu olay beni çok üzdü, çok ağladım” ifadelerini kullandı.

Öte yandan İbrahim T. ve eşi Kıymet GT’nin lösemili Mustafa Çimen’in (6) ailesini de aynı şekilde dolandırdıkları öne sürüldü.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK