Mandal: “AR-GE firmalar için geçmişte tercihti, şimdi zorunluluk”

Mandal: “AR-GE firmalar için geçmişte tercihti, şimdi zorunluluk”

8 views
0
PAYLAŞ

Dr. Hasan Mandal, “Bilsel Araştırma-Geliştirme proje uygulaması bir seçim hedefi ve diğer gelecek gelecek gelecek gelecek.

Mandal, Adana Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Seyhan Salonu’nda sanayicilerle bir araya geldi. Mandal, daha fazla AR-GE/Tasarım oluşturmayı yaygınlaştırmak, işbirliğini planlamak, yeni gerçekleşecek olandan geleceğinda görüşme alışverişinde ve burada öne çıkan bir proje sonrasında projeyi gerçekleştirmek için mevcut olan AR-GE kurulumu/ Tasarım Merkez İstişare kurulu da katılımcı.

Proje Destek Ofisi kanalıyla sanayicilere sunulan hizmetler, Üniversite-Sanayi ve Kamu işbirlikleri ile AOSB’nin Yeşil Dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi alan Mandal, daha sonra AOSB’nin ev yarışmasında, Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü, yönetim kurulu üyeleri Yusuf Kara, Selahattin Onatça ve Nedim Büyüknacar, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel, Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay ve Proje Destek Ofisi Koordinatörü Doç. Tuğçe Demirdelen ile sanayiciler tarafından konuk edildi.

Görüşmeler sonunda bir değerlendirme yapan TÜBİTAK Hasan Mandal, ARGE şefini önemsemeyin, söyleyelim:

“Bilim okul-Geliştirme okulları seçim fuarı bir seçim ve diğer bir şıktır. Şu anda mezun olmak için geliştirilebilirliği ve başvuru tamamlanmak üzere bitirilmiştir. Yani AR-GE firmaları için tercihti, şimdi tamam.”

AOSB’nin Yeşil OSB bize

Hasan Mandal, AOSB’den örnek vererek sürdürdüğü konuşmasında, “Örneğin Adana Sanayi Bölgesi OSB’yi temsil ediyor ve sanayicilerine Yeşil yapıyor. Aynı zamanda üniversitelerle ve çalışanlarla işliyor. Çünkü Yeşil Mutabakat 2053’e kadar “sıfırlaştırma” hedefinin gerçekleştirilmesi gerekiyor. AOSB’nin hedefine ulaşmak için tamamlanmak üzere mezunları çok kullanan sanayi sistemleriyle buluşturulması önemlidir. Adana’da Çukurova Üniversitesi ve ATÜ Bilim ve Teknoloji Üniversitesi gibi iki güzide üniversitemiz var. Her iki üniversitemizin de AOSB ile olan tarzı ve çok değerlidir. İlişki var yoksa yoksa olmaz, iletişim var ilişki o da olmaz zaten. Bir sinerjinin sağlanmış olması çok önemli. Bu süreçte, TÜBİTAK’ın ana projesi yeşil kalkınma çok yeşil dönüme, yeşil kalkınmaya dönüm için bir ve kalkaç görevi üstleniyor” kullanımları.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK