MDOB, Türkiye’nin ilk kukla operası “Madama Butterfly”ı Mersinlilerle buluşturacak

MDOB, Türkiye’nin ilk kukla operası “Madama Butterfly”ı Mersinlilerle buluşturacak

7 views
0
PAYLAŞ

Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), Giacomo Puccini’nin Uzakdoğu motifleri ile süslediği dünyaca ünlü “Madama Butterfly” operasının “kukla operası” versiyonu ile dünya prömiyerine hazırlanıyor.

MDOB’dan yapılan göre, izleyicinin korun önden seyredilen, oyuncu ile birlikte olan çocuk kuklalar ile gerçekleştirilecek kukla opera, Türkiye ve dünyada bu tip kukla robotunun tüm karakter ve kukla olması ile bir ilk olacak. Bu heyecanı sanatseverler ile paylaşacak olan MDOB korosu, orkestra ve bale sanatçılarları ile birlikte bir ilke imza atıp, uzun süre aklımızda olmayacak bir görsel yaşatacak.

17 Mart 2022 Perşembe günü dünya prömiyeri yapılacak olan eserin ikinci gösterimi 19 Mart 2022 Cumartesi Kültür Merkezi Opera Sahnesinde seyircilerin beğenisine sunulacak. Japonya’nın Nagasaki deneyimi yaşamak bir geyşanın sahnesi alan eser 2 perde olarak sahnelenecek.

Eserde yer alacak karakter ve koronun kullanacağı 40 kuklanın yapımına yaklaşık 1,5 ay önce başlanan Türkiye’nin ilk kukla operası “Madama Butterfly Kukla Operası”nın projesi, aynı zamanda Rejisörü olan Melih Öztürk’e ait. Koreografisi ise M DOB Sanat Yönetmeni ve Müdür Vekili Serbülent Biçer’in. Orkestra Şefi Tulio Gagliardo Varas, Koro Şefi ise Anıl Aydın.

Yusuf Ziya Büyükaslan’ın büyüklüğünü artırmasını üstleniyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK