Memur ve emeklinin maaşı ne kadar olacak?

Memur ve emeklinin maaşı ne kadar olacak?

7 views
0
PAYLAŞ

Kritik giriş verisi öncesi memur ve emeklinin alacağı zamlı maaşların oranı belli oldu. En düşük emekli maaşı zammı ile birlikte SGK ve Bağkur’lunun 7 bin 500 TL olan aylığının 10 bin TL olması bekleniyor. En düşük maaşı memur yüzde 85’i aşan dizisiyle 11 bin 848 liradan 22 bin lira bandına yükseltilecek. Aynı oranda şov sağlaması durumunda en düşük emekli aylığı 14 bin 670 TL seviyesinde olacak. Ortalama rakam ise 17 bin TL seviyelerine gelecek.

Milyonlarca emekli ve memur temmuzda yapılacak olan zamma kilitlendi. Memur zammı ve emekli maaşı zammı için milyonlarca vatandaş bakış açısına sahip kişilere yayıldı. SGK ve Bağ-Kur emeklileri 6 aylık enflasyon ve refah payı, memur ve memur emeklileri de enflasyon farkı, toplu sözleşme zammı ve refah payı zam formülü ile yeni maaşlarına kavuşacak.

Milyonlarca kişinin maaşlarına zam için dört gözle beklediği veri bayramdan sonra açıklanacak. Halk Tv’nin aktardığına göre Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran ayı yerleştirme verisini Kurban Bayramı tatili nedeniyle ertelediği 5 Temmuz Çarşamba günü saat 10.00’da duyuracak.

ZAMMİ BELİRLEYECEK ENFLASYON VERİSİ BELLİ OLUYOR
6 aylık veri rakamları netleştiğinde SGK, Bağ-Kur emeklisi ile memur ve memur emeklisi için refah payı hariç Temmuz zammı netleşecek. Merkez Bankası baskılarına göre SGK ve Bağ-Kur emeklileri için 6 aylık toplam süresinin yüzde 18,50 olması bekleniyor. 6 aylık memur zammı da yüzde 16,31 oldu. Ancak kamu işçisi zammı referans memur zammının yüzde 40-45’te gerçekleşmesi bekleniyor.

EN DÜŞÜK MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?
Temmuz tatillerinde ilk haftasında çözüme kavuşturulacak iki konu yine memur ve emekli maaşları için olacak. En düşük memur maaşı yüzde 85’i aşan dizisiyle 11.848 liradan 22 bin lira bandına yükselecek. Emekli Sandığı emeklileri için de bu zammın maaşlara özellikleri bekleniyor. Aynı oranda şov sağlaması durumunda en düşük emekli aylığı 14.670 TL seviyesinde olacak. Ortalama rakam ise 17 bin TL seviyelerine gelecek.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 10 BİN LİRANIN ÜZERİNE ÇIKABİLİR
Kamu çalışanlarına yüzde 45, asgari ücrete yüzde 34 zam yapılmasının ardından en düşük emekli maaşı 7500 lirada kalınca burada da bir sahne beklentisi oluştu. Burada en düşük emekli maaşlarına da zam yapılması ihtmali yükselme geldi. Ancak bugüne kadar yapılan zam oranlarına ömür boyu refah bölümü ile birlikte yaklaşık 2 katı dizinin yapıldığı görülüyor.

Bu beklentilerin yüzde 18,50’lik oran ile hesaplanması durumunda en düşük emekli aylığının 8.887 TL olacağı belirtiliyor. Ancak idamın iki katı şov yapılması durumunda ise yüzde 37’lik bir zam ile SGK ve Bağ-Kur en düşük emekli aylığı için 10.275 TL rakamlarla konuşuluyor.

EMEKLİYE KADEMELİ ZAMDA 3 FORMÜL
7500 TL aylık alan SGK ve Bağ-Kur emeklileri içinse bir sahne sağlanacak. 7.500-10.000, 10.000-15.000, 15.00-20.000 ve 20.000 TL’nin üzerine hastalar olarak emekli zammı belirlenecek. Zam oranı için masada olan tüketimin yüzde 30 ila 40 arasında olabileceği tahmin ediliyor.

Meclisin kabul edilmesi beklenen emekli zammı düzenlemesi için 3 formül öne çıkıyor. Hamileliğin tümünde seyyanen zam olarak maaşlara yansıtılması ilk formülün ardından, ikinci formüllerde ise oransal dizi içindeki aylıkların geçtiği gündemde. Üçüncü olarak da oransal zammın üzerine refah payı artışının yapılabileceği tahmin ediliyor.

YENİ ZAMLI MAAŞLAR NE ZAMAN YATIRILACAK?
Ancak memur ve emekli için ek zamların yasal düzenleme ile ortaya çıkması gerekiyor. SGK ve Bağ-Kur emeklileri her ayın 17’si ile 28’i arasında ödeme yapıyor. Memur emeklisi ve memur maaşları için ödeme tarihi daha erken olduklarından dolayı ek zamların Ocak 2023 zam döneminde olduğu gibi daha sonra yatırılması öngörülüyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK