Mersin renkleniyor

Mersin renkleniyor

6 views
0
PAYLAŞ

Mersin Büyükşehir Belediyesi, daha yeşil bir çevre ve daha temiz bir Mersin için kent genelini sürdürdüğü peyzajı barındırmaya devam ediyor. Bu süreçte Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı ekipleri, kentin çeşitli bölgelerini geçen mevsimlik çiçek dikimini tamamladı. Dikimi yapılan ve aralarında endemik türlerin de bulunduğu çiçekler sayesinde, Mersin rengârenk bir görünüm ile yazı karşılamaya hazır hale geldi.

Ekipler tarafından cadde, kavşak ve refüj birimleri 133 bin adet mevsimlik, yer örtücü ve çok yıllık otsu bitki dikimi yapıldı. Çalışmalar çevresinde ulaşımda ana arter konumu olan 34. Caddede otomatik sulama sistemi kuruldu. Ayrıca 530 ağaç, 122 bin 655 adet mevsimlik çiçek ve 35 bin adet de çalı dikimi yapıldı. Böylece sahilden bağlantılı otoban çıkışı ve stadyuma giden 34. Cadde, rengârenk bir görünüme kavuşmuş oldu.

“Yapılan denetim ile vahşi sulamanın önüne geçiliyor”

Refüjlerde; Alev çalısı, kartopu, bodur zakkum gibi çalı bitki türleri kullanan, çim alanlarını hedeflediklerini verdikleri Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığında peyzaj mimarı olarak görev yapan Seren Kul, “Bu iklim değişikliği ve peyzaj ana bitki kararları, arazözle yapılan vahşi sulamanın da önüne geçme geçilip, çim alanları da sınırlandırılarak azaltılarak, optimum düzey gereksinimlerine kadar su almaları kaldırıldı” dedi.

“Daha yeşil bir çevre için hizmeta devam sloganı”

Kavşaklarda ve refüj başlarında gerek estetik görüntüyü artırmak, bir ölçüde trafik güvenliğini korumak açısından görünürlüğü kapatmak için mevsimlik çiçek ve yer örtüsü bitki türlerinin izlediğini kaydeden Kul, “Kaldırımlarda ise jakaranda ve yalancı orkide gibi gölge tacı olan, hem vatandaşlarımızın gölgede yürümesi amacıyla hem de bulunduğu ortamın ısıları yola çıkarak, daha serin bir ortam sağlayacak ağaç türleri kullandık. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak daha yeşil bir çevre ve daha güzel bir Mersin için açıklamalara devam eden” ifadeleri kullandı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK