Mersin Şehir Hastanesi, kapasitesini 2 katına çıkartarak deprem sürecini başarıyla atlattı

Mersin Şehir Hastanesi, kapasitesini 2 katına çıkartarak deprem sürecini başarıyla atlattı

6 views
0
PAYLAŞ

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 2 büyük depremin hemen ardından gelen 2’yi uzaklaştırarak kente gelen yaralıların tedavisini üstlenen Mersin Şehir Hastanesi, bu süreci de başarıyla atlattı. 7 bin 600’ün üzerinde depremzede tedavi edilirken, 2 bin 100’den fazla ameliyat edildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’da sosyal medya hesabından Mersin Şehir Hastanesi’nin çalışmasında, “Sağlık bölümleri şehir hastaneleriyle daha güçlü” mesajıyla paylaştı.

Mersin, tüm birimleriyle deprem bölgeleri ve depremzedelere destek vermeye devam ediyor. Bu desteklerin başında ise sağlık hizmetleri geliyor. Mersin’de, ilçeler dahil tüm kamu ve özel hastaneler, ilk günden bu yana deprem bölgesinden gelen yaralılara şifa vermek için gece gündüz yoğun tempoyla çalıştı. Tüm koordinasyonun Mersin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütüldüğü sınırlamalar, yükün büyük bölümü Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde karşılandı.

“Kapasitemizi 2 çıkartma çıkardık”

Depremedelere yönelik yapılan operasyonla ilgili açıklamalarda bulunan Başhekim Bahar Aydınlı, 6 Şubat’ta sabahı 04.17’de gerçekleşen ilk depremin hemen ardından bulunduğunu belirttiği, “Sabah 06.00’da hastane afet planını yürütme kodunu verdi. Taburcuda bulunan tüm taburcuları taburcu ettik. Hastaneden taburcu olamayacak durumda olan hastalarımızı da ilimizde bulunan diğer ilçe hastanelerimize sevk ederek, hastaneyi tamamen boş bir şekilde toplamak hastaları için bekliyor. Kapasitemizi de 2 birleştirebiliyoruz. Tüm yoğun bakım yataklarımız 15 yatak üzerinden yapılmış dizayn ama metrekaresine 2 yatak sığabilirdi. Tüm yoğun bakım odalarımıza ikinci yatakları çektik. Servis bölümleri tekli olan kısımlarda ikinci yatakları çektik. Servis kapasitemizi bin 500’ün üzerine, yoğun bakım ünitemizin kapasitemizi de 350’nin üzerine çıkardık” dedi.

“7 bin 600’ün üzerinde depremzedeyi sonuçlarık”

Bu süreçte 2 bin yıla ulaştıklarını vurgulayan Aydınlı, “7 bin 600’ün üzerinde depremzede sonuçlarık. 840’dan hastamızı ameliyat ettikleri ki, bu fazla hastalarımız mükerrer cerrahiler için operasyon 2 bin 100’ün üzerinde hastayı ameliyat ettik. Bu hastane, bin 900’ün üzerinde hasta yatırdı aynı anda.Bu süreçte de ilk akut tedavisini tamamladığımız 389 hastamızı gerek yoluyla gerek hava yoluyla başka hastanelerimize sevk ettik. 3 veya 4 seans olmak üzere hiberbarik oksijen tedavisi aldı ve çok şükür onlar uzuvlarını kaybetmediler. Limanı İsdemir üzerinden bize ulaşan TCG gemisi 3 kere efer yaptı, 300’ün üzerinde hastayı biz gemiyle transfer yaptık, limanda bu hastalar triajı yapıldı. Ağırlıklı olarak 3. basamağa ulaşması gereken tüm içeriği Mersin Şehir Hastanesi olarak biz kabul ettik. Oradaki organizasyonda da bütün ambulanslarımız hazır bekliyor. Geminin ameliyatlarını açtıran hastalar hiç bekletilmeden ambulanslar dağıtılarak hastanelere sevk edilmiş oldu” acil durum kullanıldı.

Öte yandan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’da sosyal medya hesabından Mersin Şehir Hastanesinde yapılan çalışmalar, “Sağlık bölgeleri şehir hastaneleriyle daha güçlü” mesajıyla paylaştı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK