Mersin’de 160 bin noktada düzenli ilaçlama yapılıyor

Mersin’de 160 bin noktada düzenli ilaçlama yapılıyor

9 views
0
PAYLAŞ

Yaz aylarının gelmesiyle, yıl boyunca düzenli olarak koruyucu ilaçlama içerdiği hız kazandırıldığı belirtilen Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’na bağlı ekipler, kent boyutları belirlenmiş 160 bin noktada koruyucu olarak ilaçlama yapıyor. Hasere ile mücadeleyi 16 bin kilometrekarenin tamamında 365 gün boyunca sürdüklerini gördüler Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Bülent Halisdemir, “Türkiye’de haşere ile mücadelede kullanılan en kaliteli hususlar. Avrupa Birliği normlarında, Sağlık Bakanlığı’ndan zarar bilimi ve ekotoksikoloji raporu olan yöntemleri tercih ediyoruz. Bunlar kaliteyi artırıyor. Vatandaşımızın sağlığı, güvenliği ve rahatlığı konusunda asla taviz vermiyoruz” dedi.

İki hafta öncesine kadar etkili olan gösterimlerin, su ortamı çok çabuk üreme özelliğini gösteren sivrisineğin larvalarını yumurtalarını bırakmasına imkan vererek eve dikkat çekici Halisdemir, “Sivrisinekler her seferinde yaklaşık 400’e yakın yumurta bırakabiliyor. Ekiplerimiz bu yumurtaları düzenli olarak takip ediyor, buluyor ve sınırlıyor. Mersin dişilerinin üreyebildiği 160 bin nokta var. Bu noktalara düzenli olarak ilaçlama yapıyoruz. Havaların ısınmaya son vermesi ve tahmini olmayacağı için, çok kısa sürede tamamını kontrol edeceğiz” diye konuştu.

“Çöplerden sızan sular ve atıklar, haşerelerin üremesine neden olabiliyor”

Vatandaşlara çağrıda bulunarak, evsel atıklarını konteynerlere atmalarını ve atarken de poşetleri sıkıca bağlayarak dağılmamasını sağlamalarını isteyen Halisdemir, “Haşere üremesi için bu işlemler çok önemli. Çünkü çöplerden sızan sular ve atıklar sinek, sivrisinekler ve diğer haşerelerin üremesine neden olabiliyor. İlçe belediyelerimizden beklentimiz de bu konteynerlerin düzenli olarak dezenfekte edilmesi, ilaçlanması ve temizlenmesi. Ayrıca, yaylalar başta olmak üzere, müstakil evde olanlar ve balkonunda çiçek besleyen vatandaşlarımız da sulama maksatlı su biriktiriyorlarsa ve çiçek altlarındaki küçük kaplarda su bulunduruyorlarsa, lütfen bunları sık sık yenilesinler. Çünkü sivrisineğin en sevdiği üreme noktaları buralardır” mesajları kullanılmıştır.

İlaçlama konusunda sadece kimyasal ve biyolojik mücadele yaptıklarını da vurgulayan Halisdemir, Mersin’de yaklaşık 49 bin adet depolama deposunu barındırdığını ifade etti. Sulama havuzlarının, çiçekler için inanılmaz bir üreme ortamı oluşturduğuna dikkat çeken Halisdemir, “Biz buralara 15-20 günde bir düzenli olarak ilaç atıyorduk, ama bir proje geliştirdik. Sivrisinek larvası ile beslenen lepistes balıklarımızı bu havuzlara atmaya başladık. Havuzlara geçtiğimizde lepistesler, bu larvaları çalışıyorlar ve orda çiçeklerin üremesini kaynağında engelliyorlar. Bugüne kadar bu balıkları 9 bin havuza bıraktık. Önümüzdeki günlerde bunu daha da artırmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Haşere ile mücadelede bir projeyi daha geliştirdiklerini dile getiren Halisdemir, “Fesleğen ve lavanta gibi bazı aromatik bitkiler, sivrisineğin kaçmasını sağlıyor. Bu bitkilerden yetiştirdik ve özellikle yaylalara dağıtmaya başladık. 18 bin bitkimizi şu an il geneline dağıttık. Çok da ilgi gördü. Vatandaşlarımızdan bu ev bahçelerinde yetiştirmelerini ve çoğaltmalarını istiyoruz” dedi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK