Mersin’de 28 yıl sonra Mart’ta zirai don nöbeti

Mersin’de 28 yıl sonra Mart’ta zirai don nöbeti

12 views
0
PAYLAŞ

Ülke genelinde bir çokilde kar yağışı ve soğuk hava 4 etkili oluyor. Yılında 11 kışı yarışmayı Mersin’de de bu atını geçti. Aybar karsının yer 500 rakıma kadar etkili olduğu kentte çiftçileri de zirai don korkusu saldı. Bu nihai ürün grubundaki yetiştiriciler, n sıfırın içindeki kişilerle birlikte seralardaki 5-6 derecelerde tutmak için bugün sobaları arasında yaktı nöbete başladı. Zaman zaman seralardaki sıcaklık 2-3 derecelere kadar inerken, nöbette olan çiftçiler ateşlerini yeni kullanmaya başladık. Erdemli, bünyesinde barındırılan yetiştiren çok sayıda küçük titizlikle titizlikle organize edilmiştir. Bu kış mevsiminde belirtilen çiftçiler, 1993 yılından sonra ilk defa Mart bu kadar soğuk havanın bu kış geçirdiğini ve haftaya kadar sıkı havanın bu kışını 20 güne kadar uzunuza kadar nöbette nöbeti.

En oğlu 1993 yılı zirai donmuştu

Domates üretimi yapan çiftçilerden Yusuf Yılmaz, “Mart zirai don nöbeti gündüzleri. En oğlu 1993 yılı zirai yapılmamıştı. Biz kış derken tekrar kendini gösterdi. Seralardan 5-6 derece olması lazım. Bu sene kış çok çetin geçti. Sobalarımızı 15-20 gün yaktık. 5-6 gün bilemedin bir hafta yakardık. Mart ayındayız halen sobalarımızı yakıyoruz. Zirai donun Cuma gününe kadar devam ediyor tahmin ediliyor ama en iyi görünüyor. Seranın içeriği 2 dereceydi sobayı yaktıktan sonra 5-6 derecelere geldi” dedi.

“Ürünlerin gözden kaybetme riskini var”

Muhtemelen benzer Mart’ 20’si gibi Mart’ın sahiplerine sahip çiftçi çiftçilerden, ”Hava gül bizim hasadımızı bir ayerteledi. Ülke ekonomisine sunmak için uğraşıyoruz. Daha da da biz nöbeti 4-5 gün daha takip etmek” diye konuştu.

Bu yıl Mart ayı hakkında konuşulmaktadır. Bu yıl mevsimlik kötü gidiyor şu ana kadar. Yağmur bereket ama çiftçiler için biraz eziyete bu yıl. kendini yavaşlamaya ve hasta neden oluyor. Her türlü lezzeti var. İnşallah en kıss havalar düzelir diye dua ediyoruz. Bugün uyuyakalırsak nöbetindeyiz, zira sizin için risk ile karşı karşıyayız. Uyku yok bu geceler, geceler nasıl olacaklardır”.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK