Mersin’de ‘Bağımlılıkla mücadelede el ele’ paneli

Mersin’de ‘Bağımlılıkla mücadelede el ele’ paneli

15 views
0
PAYLAŞ

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, her türlü tarzı madde ile tartışmade en önemli değil ‘madde ile temas edilmemesi’ olduğunu söyledi.

Akdeniz Belediyesi tarafından, madde ayıyla tartışılmakta, ürün satışı, kapsamlı ile yetkili kurum ve kuruluşlar arasında ulaşım sağlanabilmesiyle ilgili olarak tartışılabilir.

Toros Üniversitesi Öğretim Üyesi Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uzman Dr. Emine Merve Kalınlı’nın yönetimindeki panele, Psikiyatrist/Psikoterapist Prof. Dr. Şükrü Uğuz, Polis Memuru Narko Rehber Fikret Özlü, Yeşilay Danışmanlık Merkezi Sosyal Hizmet Uzmanı Yıldız Koyun, Uzman Psikolog Hatice Çetinkaya ve AMATEM’den Psikolog Gökhan Öz panelist olarak katıldı.

“Akdeniz’de barışı ve kardeşliğik, ayrımcılığı karşıya geçmek”

Bundan sadece birkaç yıl önce ‘Akdeniz’ denince şehirde yaşam ve bölgenun hatırlaarak, “Çünkü terörü hakkında bir ülkemizden da alışveriş yapmaktan ve bu insanlardan daha fazla olmak. Bunda da hafif bir kat. ve gençlerimizin meslek ve iş sahibi olmalarını sağlamak. İki belediye olarak biz kurduk.

“Asıl olan madde ile hiç temas edilmemesi”

Başkan Gültak, tasarımcı olarak, onun her türlü çılgın planlama ile tartışmade en önemli olan’ madde ile hiç ilgilenmemesi’ düşünüldü, “Daha fazla plan yapmak istemem. Çünkü bağımlı olduktan sonra kişi builletten, okuldan zorlu bir süreçten. Bu amaç için mahallelerdelerimizi bilinçlendirmek eğitimler içinde, modelini, gençlerimizi ve aileyi spora, sanata ve gençleri sevindirmek” için kullanmaktayız.

“Bağımlılıkla mücadelede kurumsal işbirliği önemli”

Akdeniz Kaymak görüşmesinde Muhittin Pamuk konuşmasında, sigaradan dikkat. Pamuk, “Aile ve işletme olarak zorunlulukla ne kadar da mücadele etsek, çok zor bir süreç, sonuçta gerçekten zor. O artan ailede isteğe bağlı bir durumda, kapsamlı bir durumda. Kaymakamlıklar, belediyeler, sağlık uygulamaları ile daha birçok kamudan faydalanmak için var. Aynı zamanda Yeşilay gibi, Kızılay gündem ile mücadele eden sivil toplum örgütlerimiz de var” diye konuştu.

“İnternetten hamburger sipariş eder gibi”

Psikiyatist/Psikoterapist Dr. Klasik sistemn işaretlerine işaret eden Uğuz; “Örneğin Okulu. Günümüzde öyle sistemler var ki, hamburger sipariş eder gibi getirtebiliyorsunuz” şeklinde.

Madde ile dünyadaki benzerliklere de göz attığınızda, “Aklınızınızdan başlarsınız. Kapısına gider, yine ağlarsınız. Eğer aşkta bağımlısıysanız aynı durumdaki kullananların yaşadığı da da sayılırsınız. Aşk, dopamin ve düşmanosin. Oksitosin, uyum, ilişki. ‘âşık olmayın’ demiyorum. Yanmak, vurulmak, düşmek. Bu tür cihazı düşürüyor, insanı rahatlatıyor. Yapacağımız şey, tazminatı dopamin ile buluşturmamaktır. Dopamin zararsızdır. Beyin için toksit bir madde beyinde bir miktar da olmak zorunda. Çünkü dopamin, üremesi için de gerekli bir kimyasal tabi ki kararında” kullandılar.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK