Mersin’de ‘Bebek95’ projesi hayata geçirilecek

Mersin’de ‘Bebek95’ projesi hayata geçirilecek

6 views
0
PAYLAŞ

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi işbirliğinde, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (BÜPAM) çatısı altında yer alan Erken Çocukluk Birimi ‘Bebek95’ projesi idam edilecek. Proje kapsamında ‘Mersin95’ ismiyle olumsuzluklu, depremden etkilenip kente gelen hamilelere ve 0-3 yaş arasında çocuklar olan ailelere ev ziyareti temelli aile rehberliği desteği verilecek.

Adını Dünya Sağlık Örgütü tarafından 3 yaşında kabul edilen sağlık bir çocuk grupları ortalama boyu olarak alınan 95 santimetreden ilham alınan ‘Bebek95’ biriminde, doğum öncesinden 3 yaşına kadar bebeklerin temel gelişim sistemi yürütülüyor. Hedef amaçları arasında, 0-3 yaş döneminin kritik önemine dair bir birikim oluşturmak, bilimsel kaynağı erken büyümeye yönelik aile-odaklı erken müdahale işletim sistemleri geliştirme, yoksulluk, mültecilik durumu gibi yıkıcı yaşayan ailelerdeki bakım verenler ile bebeklerin bu programlardan faydalanması yer alıyor.

“Mersin Büyükşehir Belediyesi ile birlikte ‘Mersin95’i başlatma kararı aldık”

Boğaziçi Üniversitesi Araştırması Bebek95 Erken Çocukluk Birim Koordinatörü Uzman Psikolog Hande Benveniste, Bebek95 projesinin ayrıntılarından bahsederek, “2017 yılında çalışmaya başladı. Ziyaret programı Oluşturulan ziyaret programı Burada annenin ruh sağlığı, anne çocuk ilişkisi, çocuğun gelişimi, beslenme gibi konuşmaya anneye destek vermeye başladık. Bunun için yerel yönetimlerde ekipler eğitip, onlara saha desteği vermek, bunun sürdürülebilir bir program olması için uğraştığımız. Olumlu sonuçlar, bizi bunu Türkiye’de yaygınlaştırma merkezleri itti ve Boğaziçi Üniversitesinde bir merkez kuruldu. dedi.

“Depremden etkilenen hamile kadınlara yönelik ilk pilot proje olacak”

Cumhuriyet Halk Partisi Yoksulluk Dayanışma Koordinatörü Hacer Foggo ise, daha önce de Mersin’i ziyaret ettiği ve Büyükşehir Belediyesinin sosyal projelerini gösterdiğini ifade ederek, “Mersin Büyükşehir Belediyesinin yoksullukla ilgili projelerini incelemiştik. Bugün burada olmamızın nedeni, Mersin95 projesinin hayata geçmesi olması. Daha doğrusu, Bebek95 projesinin Mersin’de hayata geçecek olması.Şu örnekleri çok önemli proje; kadınlar da var ve onlara yönelik bir proje burada hayata geçecek.Depremden etkileyen hamile kadınlara yönelik ilk pilot proje olacak.Çok önemli, çok değerli bir proje olduğunu düşünüyorum.Niyeti önemli? fazla proje yok Ama aslında bütün karakter ve kişilik de aslında o zamanlar başlıyor. Yani erken çocukluk başlayan dönemde ve bu yaptıkları da çok önemli” şeklinde konuştu.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK