Mersin’de coşkulu 19 Mayıs kutlaması

Mersin’de coşkulu 19 Mayıs kutlaması

3 views
0
PAYLAŞ

Mersin’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, düzenlenen törenle kutlandı. Coşkuyla kutlanan törenlerde, gençlerin ve Avrupalıların hazırladıkları gösteriler, görevlilerden büyük alkış aldı.

Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışının 104’üncü yılında, tüm yurtta olduğu gibi Mersin’de de 19 Mayıs coşkusu yaşandı. Kutlamalar, Cumhuriyet Meydanında sabah saat 08.45’te Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir ve iki genç tarafından Atatürk Anıtına çelenk operasyonlarıyla başladı. Törene Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak, protokol üyeleri, askeri erkan, sporcular ve oyuncular katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi üyesi tarafından bir şiir okundu.

“Türk genci, bugünün ve yarının en büyük güvencesidir”

Törende, günün anlamını ve önemine değinmeden, Gençlik ve Spor İl Müdürü Demir yaptı. Demir, “Bugün 19 Mayıs, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin, Anadolu’da yaşlı ele, gönülden gönüle dolaşmasının 104. Yıldönümü. Samsun’un vatanperver insanlarını selamlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah çocuğunun taşıdığı ruhla azimle, milletimizin tüm onur ve asaletiyle tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcı olan 19 Mayıs, gençlik ve gelecek demektir.Türk genci, Türk İstiklali ve Türk Cumhuriyeti’nin yılmaz bekçileri, bugünün ve yarının en büyük güvencesidir.

Bugün Birlik, beraberlik anlayışı içinde, sevgi ve saygı ile düşünen en üst düzeyde eğitim almış, teknolojik yeteneklerle umut veren Türk Gençliğinin, Milli Bağımsızlık Mücadelesindeki inanç, birlik ve beraberlik ruhunun aynı kararlılıkla sürdürmektedir” dedi.

Konuşmaların ardından çocuklar ve gençlerin uyguladığı halkoyunları, cimnastik gösterileri, tekvando gösterileri büyük beğeni topladı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK