Mersin’de ‘Diyabet ve Sağlıklı Beslenme’ semineri

Mersin’de ‘Diyabet ve Sağlıklı Beslenme’ semineri

5 views
0
PAYLAŞ

Akdeniz Belediyesi ile Akdeniz İlçe Sağlık Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen ‘Diyabet ve Sağlıklı Beslenme’ seminerinde, şeker hastalıklarının nedenleri, belirtileri ve semptomları, diyabetin tedavi yöntemleri ile hastalıkla mücadelede sağlıklı beslenmenin önemi anlatıldı.

Turgut Reis Mahallesi Kültür ve Sanat Evi’nde organize edilen ve Uzman Diyetisyen Seda Koşar’ın sunumu yaptığı seminer öncesi, çocuk mahalleli kadınların erkek-kilo merkezi ile kan şekeri değerleri ölçüldü. Sunumunda, diyabet hastalığı ile ilgili doğru bilinen yanlışlara dikkat çeken Koşar, “Şeker enfeksiyonu tedavisi adı diyabettir. Peki, bu hastalık sadece yaşlılıkla mı ortaya çıkar? Hayır. Diyabet, çok küçük yaşta hatta bebeklerde bile görülebilen bir yaşam sürdürebiliyor” dedi.

“Şeker hastasında, hücrenin kapısını açacak insülin yok”

Yuvanın nasıl oluştuğu hakkında da bilgiler veren Koşar, “Bizler yemek seçtiğimizde yediğimizde kan şekerleri oluşur. Bu kan şekerleri de evine gider ama bu aradaki kapı kilitli. Kapıyı açması gereken bir anahtar var. Vücudumuz bir anahtar inşa eder; bu anahtar da insülin hormonu. Kan şekerleri toplanıp hücrelerin kapısına gidip kapıyı çalın. Kapıyı kim açacak? Vücuttan salgılanan insülin hormonu gelen bu kapıyı açıyor. Kan şekerleri de hücrelerin içine giriliyor ve kapı kapanıyor. Sağlıklı bireylerde süreç bu şekilde ilerliyor. Şeker hastalarında ise hücrenin kapısını açacak anahtar, yani insülin hormonu yok, çünkü üretilemiyor” ifadesi kullanıldı.

Şeker hastalığı belirtileri

Uzman Diyetisyen Seda Koşar, diyabetin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çok sık temel ve yaşam tarzı olumsuz görüntüyü bir hastalığı bilerek işaretleyerek, günün en önemli geçiş yolunun kalıtımsal (genetik) yatkınlık vurguladığını. Yayın belirtileri hakkında da bilgi veren Koşar, “Birincisi; çok fazla su içmeye başladıysan, ağzın çok fazla kuruyorsa, bu nedenle çok su içip tuvalete çok gitme ihtiyacını duyuyorsan. iki; geceleri uykudan uyanıp daha fazla tuvalete gidiyorsan. Üçüncüsü; İşletmenin çok açıldıysa, çok yemek yiyorsan ama çok gittiğin halde kilo almasısan, geçen kiloları geçmişsan, çok aldığın halde kendini halsiz hissediyorsan ve bir türlü doymuyorsan aklımıza şeker hastanesine gelmeli” şeklinde konuştu.

Diyabetle mücadelede beslenmenin önemine de değinen ve sağlıklı beslenme yöntemlerini anlatan Koşar, mahalleli kadınların şeker yönetmeliği Saldırdıklarını da yanıtladı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK