Mersin’de kayısının kilosu 8 liraya kadar düştü

Mersin’de kayısının kilosu 8 liraya kadar düştü

5 views
0
PAYLAŞ

Türkiye’nin sofralık kayısı tüketiminin yüzde 85’ini üretim Mersin’in Mut ilçesinde, 60 lirayla başlayan kayısının kilogram fiyatı 8 liraya kadar düştü.

Türkiye’nin üretim merkezi Mersin’de çeşit çeşitlendi hasadı yapılıyor. Ülkenin sofralık ve meyve suyu için kayısı üretiminin yüzde 85’inin yapıldığı Mut bölgesinde de hasat sürüyor. 77 bin 800 dekar alan üretimi yapılan coğrafi işaretli sofralık Mut kayısısında rekoltenin 150 bin tona ulaşacağı belirtildi. Bu sene fiyatların 60 TL’den uçarken 8 TL’ye kadar düşerse endişelendirdi. Özellikle meyve suyu için verilen ürünlere talep edilen üreticiyi zor duruma düşürdü.

Kayısı alıcı tüccarların bir araya toplama fiyatları düşürdüğünü üretici Birol Ay, “Bir işçinin günlüğü 400 lira, işçiyeısı kayı toplatıp hale götürsek 8 liradan satış yapılıyor. İhracata ise 8 ile 12 lira arasında satış yapılıyor. İç kartı komisyonuyla birlikte 5 liraya kadar düşüyor. Ama kayısıyı seçmen seçmeden işçi olmadan kendi kendine toplayıp meyve suyu için veriyorduk. Bu da 1 lira 50 kuruş ama alan yok” dedi.

Meyve suyu için ıskarta kayısı alım fiyatı 1 lira 50 kuruş belirlendiği halde talebin çıkması da dikkat çekici üretici Mehmet Bekler de, geçen yıl bu rakamların 8 lira olduğuna, bu sene çok düşük kaldığına dikkat çekti.

Komisyoncu firmalar ise, kayısı fiyatlarının düşmesinin sebebinin bu sene ihracatçının gelmemesinden kaynaklandığını ileri sürdü.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK