Mersin’deki kooperatiflere ‘proje döngüsü’ eğitimi

Mersin’deki kooperatiflere ‘proje döngüsü’ eğitimi

10 views
0
PAYLAŞ

Alman Uluslararası İşbirliği Teşkilatından (GIZ) alınan fonla, Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ile Dış İlişkiler ve Projeler Şube Müdürlüğü tarafından ortak yürütülen ‘Gıda Güvenliği İçin Yerel Tarımsal Üretimin Teşviki Projesi’ kapsamında, kentte faaliyet yürüten kooperatiflere ‘proje parası’ verildi.

Kent genelinde farklı üretim kollarında faaliyet gösteren kooperatif çıktıları ile Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleşti ve 3 etap süren eğitime 100 kişi katıldı. Tarsus Yaşam Derneği Proje Yönetim Uzmanı Mehmet Selen tarafından verilen eğitimde, Avrupa’da ve Türkiye’de Avrupa Birliği kurumları, bilgisayarlar, ulusal fonlar ve Avrupa Birliği mali yardımları anlatıldı. Mevcut durum analizi, sorun-hedef analizi, paydaş analizi, amaç-hedef-sonuç kurgusu, ideal tasarım, planlanması ve çerçeve çerçeve matrisi gibi, çerçeve temel bileşenleri hakkında bilgiler verildi.

Sağlanan eğitim sayesinde elde edilen, çalıştırma düşüncesi davranışlarından başlayarak tüm bileşenlerin nasıl algılandığı, yapılması ve yapılmaması gerektiği konusunda bilgilendirildi. Ulusal değerlendirme ve uluslararası proje yönetimi ile hibe alımı ve yönetiminin ayrıntılı anlatıldığı ve sorularla gelecekte bir şekilde ilerlenen eğitimin sonunda, verilen sertifika verildi.

“Projenin yazımından kullandıklarına kadar yanlarında olacak”

Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Selçuk Şahutoğlu, ‘Gıda Güvenliği İçin Yerel Tarımsal Üretimin Teşviki’ projesi kapsamında verilen ‘proje kaynakları’ hakkında eğitim vererek, “Mersin Büyükşehir Belediyemizin, Alman Uluslararası İşbirliği Teşkilatı ile ortak yürüttüğü bu proje kapsamındaki faaliyetlerimizden biri de Mersin’de faaliyet gösteren kooperatiflerimize proje atıksu öğretimi vermek. Biz bu proje ile beraber, kooperatiflerimizle ortak olan 100 merkezimizin kurum kapasiteleri ile kişisel kapasitelerini geliştirmek adına, kooperatiflerin en ihtiyaçlarına baktıgı hibe programlarına nasıl ulaşabilecekleri, bu hibe kanallarına başvurdukları durumda nasıl yararlanacakları, hibeye hak kazandıktan sonraki imkanlarde ise bu hibeleri nasıl değerlendirecek işletmeleri destek yürütme” dedi.

Şahutoğlu, projenin yürütücülüğünün önemli olduğunu vurgulayarak, “Bugüne kadar geçmişlerdi hibelerin işleyişini işlemeden önceki her zaman kooperatiflerin yanlarında olmuştu. Bundan sonra da hem eğitimlerimizde hem de yazı yazmak kendileriyle iş birliği içinde olacağımızı” diye konuştu.

“Projenin üretiminde çok büyük bir değeri biliyoruz”

İhsaniye Mahalle Muhtarı ve Akdeniz Renkli Eller Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Zehra Yılmaz ise “Bundan önceki dönemlerde da geçmiş olduğumuz proje eğitimleri var ama bugün özellikle eğitimi dinlemek, eğitimden tekrar bir şeyler öğrenebilmek için kooperatif ortaklarımızın birçoğunu da getirdim. Çünkü her bir kooperatif ortağının üretici üretici yanında, kooperatifler hakkında da yönetici, bilgi ve proje ile ilgili bilgilerinin varlığının etkilerini” kullandı.

“Sürdürülebilir olmamız için depolama aracı olduğunu düşünüyoruz”

Mezitli Üretici Kadın Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Gül Durnaoğlu’da verilen eğitimi değerlendirerek, “Kendi kooperatifimizin sürdürülebilir olması, kendi üretimlerimizi gerçekleştirebilmemiz ve kendi ortaklarımızla bu noktada daha iyi bir yol yürüyebilmemiz için projeye kapatma var. Projelerin, sürdürülebilir olmaları için bir araç olduğunu düşünüyoruz. O nokta önemli. Aslında katılımımızda böyle bir proje var. Aklımızdaki soru işaretlerinin netleşmesi için buradayız” şeklinde konuştu.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK