Mersin’deki yapay resifler canlıların beslenme ve üreme alanı oldu

Mersin’deki yapay resifler canlıların beslenme ve üreme alanı oldu

6 views
0
PAYLAŞ

Mersin’de yaklaşık 1 yıl önce denizde bırakılan yapay resifler, başta balıklar olmak üzere birçok deniz canlısına yuva oldu. Üzerinde oluşan yosunlar sayesinde canlı çiftlerin içinde önemli etken olan yapay resifler, kaçak avlanmanın da önüne geçiyor.

İklim Koruma nedeniyle yoğun olan deniz canlı yaşamı, artan mikroplastik ve tür sayılarının gittikleri gibi etkenleri göz önünde bulunduran Mersin Büyükşehir Belediyesi, hayata geçirme projesi ile denizde birçoğunun üstündeki yapay resif bıraktı.

Merkez Mezitli ilçesi Adnan Menderes Bulvarı Galatasaray Meydanı bölgesine belirli aralıklarla ve derinliklerde denize bırakılan ve 3 ay gibi bir sürede deniz canlılarının yaşam alanı olan yapay resiflerde, canlı sayısı her geçen gün artıyor. Pek çok canlı için barınma, beslenme ve üreme alanı olan yapay resifler, ağlara takıldığı için kaçak avcılığa da engel oluyor.

“Yapay resiflerimiz, doğal resif haline dönüşme yolunda”

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Su Altı Arama Kurtarma Amiri Kasım Yıldız, yaprak resifleri belirli aralıklarla kontrollerini belirterek, ilk 3 aydan sonra canlı doğumdan sonra yaşamamaya başladığını söyledi. Yıldız, “Üçüncü konut ilk kullandığımız çekimlerde resiflerimizin canlı ekosistemine uyum içinde ve canlı yaşamının oluştuğunu gözlemledik. Yaptığımız kontrollerde her geçen gün canlı yaşamının yayılmasını, yapay resiflerimizin doğal resif haline dönüşme yolunda olduğunu fark ettik. Küçük balıklar yapay resiflerimizi koruyan bir bölge olarak kendisine yuva yapıyor ve bunların her geçen gün artıyor. Ayrıca canlı yapısının her geçen gün bir tık daha üst basamağa taşındığını görmekteyiz. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak attığımız resiflerimiz, Mersin’in deniz coğrafyası için yapılmış büyük bir çalışma” dedi.

“Amacımız türlerin çoğalmasını sağlamak ve yasa dışı avcılığı ortadan kaldırmak”

Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığında Ziraat Yüksek Mühendisi olarak görev yapan Aylin Kutlu ise kuruluş amacından bahsederek, “Amacımız Mersin’de yaşayan deniz canlılarının yaşam alanlarının, türlerin çoğalmasının sağlanması ve yasa dışı avcılığın ortadan kaldırılması. Yapay resiflerin atılacağına ilişkin uygunluk raporu istendi. Bu uygunluk raporu alınırken, ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’nden de destek alınmıştır” ifadesini kullandı.

Mezitli’de Galatasaray Meydanı bölgesinde belirli aralıklarla ve derinliklerde 14 yapay resif bırakıldığını kaydeden Kutlu, gözlemlemeyi sürdürdüğünü ifade ederek, “Bu süreç içinde yapay resifler üzerinde doğal olarak meydana gelen, türlerde sahne sağlandığı gözlemlendi. Yine yapay resifler üzerinde ağların bulunduğu, yani yasa dışı avcılığın önüne geçildiği de görüldü. İtfaiye Dairesindeki dalgıç personelle birlikte gözlem süreci devam ediyor” diye konuştu.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK