Mersin’in ilk bilim merkezi öğrencilerin hizmetine açılacak

Mersin’in ilk bilim merkezi öğrencilerin hizmetine açılacak

3 views
0
PAYLAŞ

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Gündoğdu Mahallesinde yapılan ve Mersin’in ilk bilim merkezi olması özelliğinin ‘Yaparak ve Yaşayarak Öğrenme Merkezi’nde incelemelerde bulunarak, merkezin yakın zamanda açılacağını ve ulaşılabileceğini söyledi.

Gültak, Gündoğdu Mahallesinde yapımı süren, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne bağlı hizmet verecek olan Yaparak ve Yaşayarak Öğrenme Merkezini ziyaret etti. Tamamlandığı zaman Mersin’in ilk ve bilim tek merkezi olacak alanda incelemelerde bulunan Gültak, görevlilerden bilgi aldı.

Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise alanlarından yararlanabilecek

Alanın daha standart atılmış durumda ve boş bir halde olduğunu kaydeden Başkan Gültak, “Binanın alt katı taziye evi olarak kullanılıyor. Ancak 1 ve 2’nci katlar bomboş yapı. Pandeminin sona ermesinin ardından boş olan, çalıştırmanın bu alanlarına yöneldik. İlk başta bu alan merkezi bilim varlığına karar vermeye karar verdik. Ancak daha sonra konsepti kabul ediyoruz. Buranın ‘Yaşayarak ve Yaparak Öğrenme Merkezi’ olarak kullanılmasına karar verdik. Binanın içeriği Milli Eğitim Bakanlığının müfredatına uygun şekilde düzenlenecektir. Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin yararlanabileceği, yaşayarak öğrenebilecekleri bir merkez olacak. Burada kullanılan birçok malzeme, endüstri lisesi öğretmenleri ve kullanım alanları tarafından verilmektedir. Avrupa’daki ve Türkiye’deki birçok merkezler incelendi ve endüstri lisesi öğretmenlerimizle istişare yapıldı, üretebileceklerini söylediler. Son zamanlarda lise eğitimi gören derslerin de pratik yapılmasını sağlamak” dedi.

“Yakın zamanda yapımını tamamlayıp hizmete çıkacağına”

Binayı yavaş yavaş doldurmaya başladıklarını sundukları Gültak, “Osmanlı Devletinin teknik kullanarak yaptığı köprüler, su yolları, atalarımızın gökyüzü ile ilgili çalışmalardan tutun zeka oyunları, optik ışık oyunları, yapay zeka ve robotik genişletme yapabilecekleri bilgisayarların olduğu bir mekan olacak. Mersin’de ilk olacak bu merkez, şehrin önemli yerlerinden biri olan Gündoğdu Mahallesinde yapılıyor. Yakın zamanda üretimini tamamlayarak açmayı planlıyoruz. Daha belirli bir düzeyde atılmış durumda olan bir binayı, ülkelerini yaşayarak ve öğrenebilecekleri bir alan haline getirmenin gururunu elde etme. Bir başka gururumuz da bu görevi Mersin’de yapılan ilk alan olması. Tüm arazinin bu alana getirilmesini önermek. Akdeniz; yeni yüzyılda, yeni yüzüyle çok daha güzel olacak” ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK