Mersinli kadınlar belediye kurslarıyla okuma yazma öğreniyor

Mersinli kadınlar belediye kurslarıyla okuma yazma öğreniyor

0 views
0
PAYLAŞ

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi bünyesinde hayata geçirmeyi okuma yazma kursu, kadınlara umut olmaya devam ediyor. Okuma yazma bilmek için günlük hayatlarında pek çok zorlukla karşılaşan kadınlar, bu yüzden Büyükşehir Belediyesi sayesinde bir aşıyor. Yaşları 30 ila 70 arasında yaşayan kadınlar, okuma-yazma kursuna kavuşmayı hayallerini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyorlar. Kadınların yoğun olarak katıldığı okuma yazma kursu ile Mersin’de okuma yazma oranı her geçen gün artıyor.

“Onlar okudukça biz mutlu oluyoruz”

Büyükşehir Belediyesi Kurs Merkezinde Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni olarak görev yapan Yasemin Ünlü, Çilek Mahallesi Kurs Merkezinde kadınlara okuma yazma öğretiyor. Kurs hakkında bilgi veren Ünlü, “Çilek Kurs Merkezini 2022-2023 eğitim yılında açtık. Eğitim Hizmetleri Şube Müdürlüğümüz tarafından yapılan programlarla beraber, 13 öğrencimizin yer aldığı okuma yazma kursunu 2022 yılı Kasım ayında başlattığını ve haziranda bitirmeyi düşünerek” dedi. Kursların eş zamanları olarak 4 şubesinde devam ediyor diyen Ünlü, “Eski Ömerli, Mithat Paşa ve Turgut Türkalp mahallelerinde de bu hizmeti veriyoruz. Onlar okudukça bizde de mutlu oluyoruz. de beklemede” ifadeleri kullanıldı.

“Ailecek yaralanmıyoruz”

Kurstaki ilk ders heyecanını yaşayan 33 yaşındaki Şaibe Acar, “Kursa katıldık ve gayet memnunuz. Ailem yok, ben de devam edeyim dedim. Kendini ilerletmek istiyorum. Benim ilk dersim burada. Çok iyi gidiyor. Okumaya başladı. Ne kadar artarsa ​​bizim için iyi. Hem. çocuklar da geliyor buraya.Üniversiteye ulaşması bir yeğenim var, buraya geliyor.O da memnun.Bu şekilde ailecek yararlanıyoruz” şeklinde konuştu.

“Güzel bir eğitim oldu”

47 yaşındaki Anzilha Pay ise okuma yazmadan önce günlük hayatta çok zorlandığını belirterek, “Kurstan önce hangi arabaya bineceğimi bile alacağız. Ama çok şükür belediyemize, Allah razı olsun hocalarımızdan. , onu biliyor.Çok numara tanrıyı kendim çıkartabiliyor, arayabiliyorum.Kızım da buraya geliyor.O da liseye hazırlanacak.Biz memnunuz ve devam ortamı istiyoruz. diye konuştu.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK