Mezitli’ye Roman kültür ve sanat evi yapılıyor

Mezitli’ye Roman kültür ve sanat evi yapılıyor

13 views
0
PAYLAŞ

Romanlara ait bir kültür anlatımın değerlendirmesi ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla hayata geçirilecek Roman kültür ve sanat evi yapımıyla ilgili protokol Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ve Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Daylam arasında imzalandı. Protokole göre Mezitli Belediyesi tarafından hazırlanacak Roman kültür ve sosyal konut renkli ve geleneksel Roman kıyafetlerinin, hasır sepet dokuma örneklerinin, geleneksel zanaat kadınının, Roman kültürünün bir parçası olan at arabasının motiflerinin, Roman deneyimlerinin anlatıldığı açık belgelerini ve görsellerinin bulunduğu dekoratif konsept tasarlanacak. Roma gastronomisi tanıtılacak, akademik eserlerle, roman, şiir, edebiyat, tarih tahlilleri söyleşiler gerçekleştirilecek yazarlık atölyeleri kapsamında ayrıca sergilenecek. Romanes konuşma günleri düzenlenecek, müzikler ve tiyatro eğitimleri verilecek. Çeşitli etkinlikler düzenlenecek, Romanlarla ilgili önemli gün ve tarihlerde geleneksel roman müzikleri şarkıları dansları sergilenecek film ve belgesel gösterimi düzenlenecek.

Mezitli Belediyesi ile işbirliği çok önemli düzenlemeler imza attıklarını veriyor Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Daylam, “Bizim için son derece amacı ve özel bir projeye daha imza içinde atıyoruz. bireylerin düşünüp üretebileceği sanat, kültürel faaliyeti gerçekleştirebileceği Roman kültürü ve sanat evi inşa kararı çıkardı.

Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu ile birlikte Mezitli’de Roman kültürü ve sanat evi yapılmasına karar verdik.Roman kültür ve sanat evimizde diğer çevre örnek olacak şekilde etkinlikleri düzenleyeceğiz, Roman vatandaşlarımızın kendilerini daha iyi ifade edebileceğini sağlayacağız. diye konuştu.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK