Muharrem İnce, 6 partiye Mersin’den yüklendi

Muharrem İnce, 6 partiye Mersin’den yüklendi

9 views
0
PAYLAŞ

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat Metni’ne imza atan 6 partiye Mersin’den yüklendi. Metinde Atatürk, laik, Siyasi Partiler Kanunu, ön seçim gibi pek çok başlığın bakış açısıyla, “’Bir adamın söylemeyeyim Temel Bey’i İnce’dir, burada söylemeyeyim Meral Hanım’ı kızdırmayayım, gerçeği söylemeyeyim Ali Babacan’ı kızdırmayayım, gerçeği söylemeyeyimoğlu ‘nu kızdırmayayım.’ Böyle bir sistem, biz yokuz içinde” dedi.

Memleket Partisi Genel Başkanı İnce, Mersin il binasının ve bir dizi program Mersin’e geldi. İl binasının gidişi hakkında bir eğitim gelmek üzere Muharrem İnce, mandıra değerlendirmelerinde bulundu. Son zamanlardaki a gelen zamlarının eleştirisinin İnce, sorunlarının Memleket Partisi olduğunu söyledi. Memleket’in daha bir yılını dolmamış’ yeni bir parti olduğuna işaret eden İnce, “Büyük iddialarla yola çıktı. Allah’ın izniyle, bu üründen tamamlanmış üründen oluşur” diye konuştu.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan İnce, 6 partinin imzaladığı ‘Güçlüleştirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat Metni’ anımsatılarak, seçilecek bu seçeneklere katılıp katılmayacağınız sorusuna cevap verdi:

“Birincisi, bir kereden başlayacak. Başka bakımı yok, anayasa konu. Önümüzdeki Başkanlık adayları yarışacak. Başka bir özeni yok ki. Başka türlü mümkün değil. Mevcut olan anayasayla ona göre yarışacaksınız. Altılı ekip, geçen gün bir metinde anlaştılar. O metinde Atatürk yoktu, laiklik yoktu, cemaatler, tarikatlar ne olacak, yoktu, güçlü olmayacaktı. Pek çok başlığı yoktu. Siyasi Partiler Kanunu yoktu. Ön seçici. hiç bir şey yok. Bunlar varsa biz yokuz. Atatürk’ü koyarlarsa, laikliği koyarlarsa, tarikatlarla ilgili ne yapacaklarını koyarlarsa Siyasî Parti’yi sunarlarsa, genel görüşüne son verirselerse, gerçekten bu inceleme sınavına biz de buna geliriz, merak etmedim. Ama bunu üzerindensa geliriz. Öyle kaçak güreşirlerse olmayız. ‘Atatürk’ diyecekler, demezlerse olmaz. ‘Laiklik’ diyecekler, demezlerse olmaz. Tarikatlarla cemaatlerle eğitime teslimler mi olmayacaklar mi? ‘Bir adam söylemeyeyim Temel Bey’i kızdırmayayım, söyleyenyeyim Meral Hanım’ı kızdırmayayım, burada söylemeyeyim Ali Babacan’ı kızdırmayayım, burada söylemeyeyim Davutoğlu’nu kızdırmayayım.’ Böyle bir sistem, biz yokuz içinde. Biz Erdoğan’ı isteyen ama ilkeli istiyor, ilkeli. Kaçak değil, yani HDP ile görüş dışında görüşecekler, metinde Atatürk olmayacak, tarikatlara laf etmeyecekler. ‘Yeter ki, anlaşalım metin üzerinde’. Parti tabanına sormayacaklar. Ne diye biz oradaki ki? Biz ilkeliyiz. Biz yolumuza devam ediyoruz. Ne ‘Cumhur’ ne ‘Millet’ tek yol ‘Memleket’ diyoruz.”

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK