Öğrencilerden ‘İyilik eli’

Öğrencilerden ‘İyilik eli’

5 views
0
PAYLAŞ

Türkiye’nin dört bir yanında Mersin Erdemli’ye üniversite eğitimi için gelenler, gereksinimleri olanlara burs, insanlara aş olması için bahçelerde gönüllü limon hasat ederek ‘İyilik eli’ oluyor.

Erdemli İlçe Müftülüğünün yürütülmesinde yürütülüyor, ‘Veren el, alan el’ projesinde üniversiteli öğrenciler aktif olarak yer alıyor, çabalarıyla takdir topluyor. Kredi Yurtlar Kurumundan hizmetle alınan üniversite görevlilerine din görevlilerini görevlendiriyor. Gençler, hayırseverler tarafından bağışlanan limon ağaçlarında hummalı bir çalışma yapıyor. Kimi küfe taşıyor, kimi makasla birlikte kesim yapıyor. Öğrenciler tarafından gönüllü olarak toplanan limonlardan elde edilen gelir kaynakları olan burslar, muhtaçlara aş olarak ulaşıyor.

“İyilik kervanı hareketimizi beraberce yürütüyoruz”

İyilik kervanı projesinde gençlerin yer devletinin insanlık adına umut askerlerinin sahibi Erdemli Müftüsü Hasan Küçük, “Yurtta kalan üniversiteli şampiyonlukle birlikte iyilik kervanı hareketimizi beraberce yürütüyoruz. Sabahleyin erkenden gençlerimizi servislerimizle, kredi yurtlar kadrosundan alıyoruz, bu gençlerimizle hayırseverlerimizin üzerine bağışlamış olduğu limon bahçesine veriyoruz. Orada hasat görevli o hasadı kimi zaman bir öğrencimize burs, bir kalem, bir defter, bir ihtiyaç sahibi aileye aş oluyor. Bizim bu hareketimizin içinde iyilik kervanımızın içinde gençlerimizin olması bize enerji veriyor, güç veriyor ve ayrıca umut veriyor” diye konuştu.

“Gönüllü olarak katılıyoruz”

Yazılım eğitimi öğrencisi Cavit Karakuş, “Mersin Üniversitesi’nde okuyorum. Burada öğrenci üniversiteyiz. Boş vakitlerimizde insanlara yardım etmek için limon toplamaya geldik. Yardımsever insanların bahçelerindeki limonları bize haber veriyorlar. Biz de toplayıp öğrenci kardeşlerimizi götürüyoruz. İnsanlığa yardım etmek, insanlar için bir şeyler yapmak gerçekten güzel hissettiriyor” dedi.

Destekledikleri için mutlu olduklarını ifade eden öğrencilerden Murat Barış Duymaz, “Muhasebe bölümünde okuyanum, biz üniversiteli çocuklar olarak boş zamanlarımızı değerlendirip, limon kesmeye geliyoruz. Yardıma muhtaç olan yetiştirmek için burada bulunmaktayız, mutluyuz, böyle sürekli etkinliklere katılmayı istiyoruz” diye konuştu.

Öğrencilerden Muzaffer Özergin de, “Banka ve sigorta bölümü okuyorum. Erdemli Müftülüğü’nün bize verdiği bu hayri hizmete biz gönüllü olarak katılıyoruz. Yardıma muhtaç arkadaşımıza katkıda bulunmak gerçekten insanı çok güzel sevindiriyor”diyerek aktardı.

Gençlere destek olmak için böyle yardımların önemli olduğunu ifade eden kullanmaktan Ali Tekin ise, “Hani bir fidan dikiyoruz, ne için dikiyoruz, yetiştirip, meyve vermekten faydalanmak için onu barındırıyoruz dikiyoruz. Öğrencilerimiz de aynı. Şimdi düzenli bir şekilde onları yetiştirirsek, önce anne babaya, daha sonra vatana, millete faydalı olur. Bizim geleceğimizin teminatıdır gençlerimiz” ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK