Özgür Özel’den Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ın tahliyesine tepki: Sözün bittiği yerdeyiz

Özgür Özel’den Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ın tahliyesine tepki: Sözün bittiği yerdeyiz

2 views
0
PAYLAŞ

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i katleden Ogün Samast, iyi halinden dolayı koşullu salıverme şartlarını taşıdığına kanaat getirilerek Bolu F Tipi cezaevinden tahliye edilmesinin ardından CHP Lideri Özel’den açıklama geldi. “Sözün bittiği yerdeyiz” diyen Özel, “Eğer Ogün Samast iyi halden serbest kalıyorsa, bu memlekette adaletin a’sından bahseden gerçekten vicdansızdır.” diye konuştu.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i 19 Ocak 2007’de gazete binasının önünde silahlı saldırıda öldüren Ogün Samast, şubat ayında nakledildiği Bolu F Tipi cezaevinden ‘koşullu salıverilme’ kapsamında akşam saatlerinde tahliye edildi.

Tahliye kararına tepki gösteren CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Bu kadar canice bir cinayet işleyenin ne iyi hali olabilir! Samast’la cinayetten sonra bayrak önünde onunla fotoğraf çektirenler vardı. Demek ki o fotoğraf çektirenler ya da onu azmettirenler, günü geldiğinde onun ömür boyu durması gereken o delikten çıkarmayı bildiler. Sözün bittiği yerdeyiz. Eğer Ogün Samast iyi halden serbest kalıyorsa, bu memlekette adaletin a’sından bahseden gerçekten vicdansızdır” dedi.

Özel, şunları söyledi:

“Akıl alır gibi bir şey değil. 16 yıldır tutuklu. Yok iyi hali varmış, bilmem nesi varmış. Bu kadar canice bir cinayet işleyenin ne iyi hali olabilir! Hepimizin gözü önünde bu kadar açık bir cinayet… Sadece bir cinayet değil. Tasarlanmış, birileri tarafından planlanmış, görevlendirilmiş, gitmiş takip etmiş, tatbikat yapmış… Ayrıca Türkiye’deki çok önemli bir cemaate, Ermeni cemaatine karşı yapılmış olan fevkalade, inanılmaz büyük bir haksızlık. Bir kanaat önderinin düşüncelerinden dolayı susturulması çok şüpheli bir durumdu zaten. Şimdi şu ortaya çıktı: Demek ki Ogün Samast’ı birileri koruyor, kolluyor. Zaten Samast’la cinayetten sonra bayrak önünde onunla fotoğraf çektirenler vardı. Demek ki o fotoğraf çektirenler ya da onu azmettirenler, günü geldiğinde onun ömür boyu durması gereken o delikten çıkarmayı bildiler. Sözün bittiği yerdeyiz. Eğer Ogün Samast iyi halden serbest kalıyorsa, bu memlekette adaletin a’sından bahseden gerçekten vicdansızdır.”

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK