Pakistan Milli Günü, Mersin’de yardım gemisinde kutlandı

Pakistan Milli Günü, Mersin’de yardım gemisinde kutlandı

7 views
0
PAYLAŞ

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından Türkiye’deki afetzedeler için yardım taşıyan Pakistan Deniz Kuvvetlerine ait ikinci gemi, Mersin Limanı’na geldi. Dostluk mesajlarının verildiği karşılamada ayrıca Pakistan Milli Günü de kutlanarak iki ülkedeki kardeşliği sergilendi.

6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ilk gününden itibaren özellikle hava yoluyla birçok yardım malzemesi gönderen Pakistan, deniz yoluyla da ikinci yardım gemisini Türkiye’ye ulaştırdı. Pakistan’dan yola çıkan Deniz Kuvvetlerine ait ‘PNS Moawin’ isimli yardım gemisi, bugün Mersin Limanı’na geldi. İçinde birçok yardım ve destek malzemesi bulunan gemiyi, mahalli Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan ile Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Yousaf Junaid kararı verildi.

Dostluk mesajlarının karşılanmasında ayrıca Pakistan Milli Günü de kutlandı. Geminin üreme bölümünde yapılan törende Pakistan bayrağı göndere çekilerek 2 ülkenin milli marşı okundu. Başbakan’ın mesajı okundu. Mesajların okunmasının ardından konuşan Büyükelçi Yousaf Junaid, geçmiş olsun dileklerini ileterek, evliliğini yitirenlere başsağlığı diledi. Türkiye’nin oğlu 100 yıllık en büyük felaketlerinden yaşananları vurgulayan Junaid, ilk günden itibaren Türkiye’nin yanından geçmesi ve bundan sonra da her zaman yanlarında olacaklarını dile getirdi.

“Türkiye ile Pakistan kardeş ülkedir”

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan ise, 6 Şubat’ta büyük bir afetin yaşandığını ifade etti. Depremin ilk anlarından itibaren bütün kurum ve destekle sahiplerinin yanında olduğunu söyleyen Pehlivan, “85 milyon hep kenetlenerek depremleri sarmaya çalışıyor. burada karşılamıştık.Bugün de hele ki Pakistan ülkesi için niyeti bir gün.Pakistanlı kardeşlerimizin milli günlerini tebrik ediyorum.Bu gecenin merkezinde bu yardımları ulaştırdıkları için şükranlarımızı sunuyorum.Türkiye ile Pakistan kardeş ülkedir ve bu yardımlarla kardeşliğini bir kere daha ortaya koydu” dedi.

“Pakistanlı kardeşlerimizin yapmış olduğu bu fedakarlığı asla unutmayacağız”

Milli Savunma Bakanı Yardımcısı Şuay Alpay, Türkiye’nin Pakistan’ı ikinci vatan olarak uyaracağını belirtti. Pakistan halkının Türk milletinde çok özel ve farklı yeri dile getiren Alpay, “Pakistan hatırlanacak gibi Milli Mücadele zamanlarında maddi ve manevi nasıl verdiyse, bugün de deprem felaketinde yine aynı kardeşlikle, dostlukla, hisyatla yanımızda oldu. Son 100 yıl en büyük felaketi olarak değerlendirilen” bu acı günümüzde yanımızdalar için Pakistanlı kardeşlerimize kere bir daha teşekkür ediyorum. Pakistan burada çok ciddi katkılar sağladı. Pakistanlı kardeşlerimizin yapmış olduğu bu fedakarlığı asla unutmayacağız. Pakistan ile olan dostluğunu, kardeşliğini beklemek o felaket sırasında Pakistan’ın yanında yer aldı.Türkiye ile Pakistan bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da her alanda birlikte iş birliği yapmaya devam edecek.Türkiye ve Pakistan olarak hem uluslararası alanda hem de bölgedeki meselelerde, insanlığın tüm bileşenleri konuları da ortak hedeflerle birlikte çalışmaya devam. Biz inşallah Türkiye ve Pakistan’ın büyüyerek, güçlenerek ilelebet payidar olmasını umut ediyoruz. Kısa zamanda inşallah depremin oluşturduğu yaraları da sarıp, sağlık ve iyilik içinde yaşamayı Rabden niyaz ediyorum” diye konuştu.

“Bunun dünyada çok az örneği vardır”

Dahili Bakan Yardımcısı da Türkiye ve Pakistan en zor zamanlar her zaman bitişinin yanında durduklarının kuzeyini çizerek, “Pakistan’ın, Türk milletinin gönlünde her zaman özel ve müstesna yeri vardır. Dayanışma ülkelerimiz arasındaki kuvvetli bağların, halklarımız arasındaki kuvvetli bağların, ‘Şüphesiz müminler kardeştir’ şiarıyla hareketle en somut örnekleridir. ki Rabbimizin gücü, devletimizin kudret ve gayretiyle, yine dostlarımızın kullanacağı Türkiye bu yaraları en kısa sürede saracaktır. istan’ın da aralarında bulunduğu 90 birliği gelen arama-kurtarma ekipleri ile 130’ya yakın ülkeye gelen yardımlar nedeniyle yaraların sarılmasında muazzam bir yardım gördü” şeklinde konuştu.

“Çok yaşa Pakistan”

Zorunlu olarak Türkiye’ye yardım elini uzatan ülkeleri asla unutmayacaklarına vurgu yapan Çataklı, “Pakistan donanmasına ait gemiyle verdiği ve bugün ürettiğimiz ev teslim edilen bu insani yardımlar için teşekkür ediyorum. Gösterdiğiniz dayanışma, devletlerimiz ve insanlarımızın arasındaki gönül bağını daha da kuvvetlendirecektir. Pakistanlı kardeşlerimizin yardımlarını teslim alırken aynı zamanda Pakistan Milli Günü için de bir aradayız. , ‘Çok yaşa Pakistan’ diyoruz.Mükemmel seviyede seyreden ikili ilişkilerimizin, iki ülkenin ortak çıkarları başlangıcında gelecek dönemlerde de daha fazla ivme kazanarak gelişeceğine dair ülke” kullandı.

Konuşmaların ardından Türk ve Pakistanlı yönetimler toplu fotoğraf çekilerek dostluk mesajı verdiler.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK