Pakistan’ın ilk yardım gemisi Mersin’e geldi

Pakistan’ın ilk yardım gemisi Mersin’e geldi

6 views
0
PAYLAŞ

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından Türkiye’deki afetzedeler için bin ton yardım taşıyan Pakistan Deniz Kuvvetleri’ne ait ilk gemi, Mersin Limanına geldi. Gemi Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan ile Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Yousaf Junaid tarafından karşılanırken, dostluk mesajı verildi.

6 Şubat’ta meydana gelen depremler 11 ilde büyük yıkımlara neden oldu, binlerce insan hayatını kaybetti. Deprem felaketinin ardından dünyanın birçok salgının yardımları geldi. İlk günden özellikle hava yoluyla birçok yardım gönderen Pakistan’da, deniz yoluyla da ilk yardımı Türkiye’ye gönderdi. 28 Şubat’ta Karaçi’den yola çıkan Pakistan Deniz Kuvvetlerine ait ‘PNS Nasr’ isimli yardım gemisi, bugün Mersin Limanı’na ulaştı. İçinde çadır, battaniye ve çeşitli malzeme desteklerini taşıyan gemiyi, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan ile Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Yousaf Junaid aldı. Burada konuşan Büyükelçi Yousaf Junaid, geçmiş olsun geçmişlerini ileterek, neslini yitirenlere başsağlığı diledi. Junaid, Türkiye’de büyük depremlerin yaşandığını belirterek, her zaman Türkiye’nin yanında olduğunu söyledi.

“Pakistan halkını hep ülke olarak yanımızda hissettik, hissetmeye devam ediyoruz”

Vali Ali Hamza Pehlivan ise Türkiye ve Pakistan’ın geçmişinin bugüne kadar çok yakın iletişim ve ilişki içinde olduğunu vurgulayarak, “Geçtiğimiz yıl Türkiye ile Pakistan’ı korumayı amaçlayan 75. yıldönümünü kutlamıştı. Bunun öncesinde de var. Kurtuluş Savaşı yıllarında o bölgede yaşayan kardeşlerimiz bizim o Zorlu günlerimizde yardım elini uzatmış, destek olmuşlardı. Gerçekten de geçen yıl yaşayan sel felaketinde de gene ölçüsünde orada savaşa koşmuştu.

“Pakistan gibi kardeş, dost ülkelerden gelen yardımlar bizi çok memnun etti”

Pakistan ile Türkiye’nin kardeşlik ilişkilerinin yanında kardeşlik ilişkilerinin bitiş tarihi en Pehlivan, “Her geçen günde bu kardeşlik ilişkilerimiz derinleşiyor ve daha da gelişiyor. Zararlara yol açtı, acılar çektik.Şimdi ise bu acılarımızı,yaralarımızı sarma yolculuğumuz.Bu sürelerin milyonlarca insanı etkiledi. , milletiyle, 85 milyon insanıyla kenetlendi ve depremin yaralarını hep birlikte sarma gayreti girdi.

“En kısa zamanda inşallah yaralarımızı saracağız”

Türk milletinin kardeşliği, dostluğu, paylaşımı çok önemsediğine dikkat çekici Pehlivan, “Bu dayanışmanın özellikle de dar günlerinde, zor zamanlar, acıların yaşadıklarını geride bıraktıklarını. Zorlu amaçlarde yanımızda olmayı unutmayacağız. Bu geminin buraya gelmesine katkısı olan davetime teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından gemiden yardım malzemeleri tırlara yüklenmeye başlandı. 2 gün boyunca Mersin Limanında Kalacak olan gemiden indirilen unsurlar, depremden etkilenen illere gönderilecek.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK