Psikolog Bilginturan: “Çocuğu teşvik ederek okula çekebiliriz”

Psikolog Bilginturan: “Çocuğu teşvik ederek okula çekebiliriz”

7 views
0
PAYLAŞ

Psikolog Ayşe Nur Bilginturan, deprem felaketinin ardından okul dönemlerindeki çocukların okula gitmesini beklemenin normal olmaması gerektiğini, “Daha çok aşama aşama, alıştırarak, öğretmenle iş birliği içinde çocukları teşvik ederek okula gidebiliriz” dedi.

Medical Park Seyhan Hastanesinden Psikolog Ayşe Nur Bilginturan, depremin olumsuz etkileriyle hala mücadele edildiğini ifade ederek, “Fakat depremin sarsıcı etkileriyle çocukları başlatması biraz daha zor olabilir. Peki biz çocuklarla afet hakkında nasıl konuşabiliriz? Eksikliklerini ve sonuçlarını gidermek çok önemli.Şimdi yaşadıkları süreç anormal bir süreç olduğu için anormal tepki vermek de çok normal aslında. rutinlerde kalmanın da çok önemli olduğu unutulmamalı” diye konuştu.

“Okula dönüşümün iyileştirici etkisi var”

Psikolog Bilginturan, çocuğun alışık olduğu şeyleri yürüttüğün bu süreçte çok değerli olduğunu kaydederek, “Fakat bu rutin okul içinde da çok önemli bir yeri var. Bu yüzden okula gitmekte bu durumda çok değerli ve önemli Anormal bir süreç içindeyiz.Bu yüzden anormal tepkiler aslında normal tepkiler.Tabii ki hala güvenlik gereksinimleri karşılanmamış bir çocuktan okula gitmesini beklememiz çok normal değil. Bu yüzden daha çok aşamalı aşama, alıştırarak, öğretmenle iş birliği içinde çocuğu bu şekilde teşvik ederek okula gidebiliriz. Çocuklar oyunu çok değerli. Çünkü çocukların oyunlarında depremi canlandırılabilir. aslında. Bu süreçte çocukları desteklemek aslında en önemli kriter. Onlara hem umutlu hem de gerçekçi bilgi vermek önemli olacaktır” şeklinde konuştu.

“Travma yeme bozukluğuna sebep olabilir”

Medical Park Adana Hastanesinden Diyetisyen Saadet Şık ise, depremin ardından çocuk yetişkin ve yaşlılarda ruhsal travmaya neden yaşanabilecek yaşamlardan bazılarının beslenmenin temel nedenlerine neden olması için, “Günümüzde yaşanan deprem felaketi sonrasında da ne yazık ki birçok beslenme kalıntıları ortaya çıktı. bu durum ne yazık ki yeme bozukluğuna sebep olabilir.Özellikle hedonik çocukları dediğimiz duygusal yeme, insanın açılmadığı halde tamamen zevk almak için, tadı için, beslenme durumudur. kilo artışına sebep oldu ve bu durum da maalesef daha da stresli bir dönem beraberinde getirdi.

Probiyotiklerin çıkış bakterilerini iyileştirerek stresle başa çıkmada etkili bir yol olabileceği de sözlerine ekleyen Diyetisyen Şık, “Bu dönemlerde onlara probiyotik kullanım alımını ya da en azından yoğurt tüketimini önerebilirim. Aynı zamanda C vitamini de bizim stresle başa çıkmanıza çok etkili olacaktır. . Çok rahat bir şekilde portakal, mandalina tüketilebilir” ifadelerine yer verdi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK