Seçer: “Doğu Akdeniz, dünyadaki güç dengelerinin ilgilendiği bir bölge”

Seçer: “Doğu Akdeniz, dünyadaki güç dengelerinin ilgilendiği bir bölge”

4 views
0
PAYLAŞ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Deniz Astsubay Mesleki Deniz Yarbay Ahmet Bayrak ve beraberindeki makamında ağırladı.

Eğitim Filotillası Komodoru Deniz Albay Volkan Salih Eser, ziyaret hakkında Başkan Seçer’i bilgilendirirken, “505 Astsubay Meslek Yüksekokulu öğrencimiz var. 2 gemi halinde TCG Cezayirli Gazi Hasanpaşa ve TCG Osmangazi gemileriyle, bu açık deniz seyirlerini icra ediyoruz. Tüm temsilen, 3 arkadaşımızı getirdik. Buradan dolayı çok gurur doluyuz. Mersin güzide bir şehrimiz. Burada hem çalışmalarımızı yapıyoruz hem de etkinlikleri yapacaklarımız” dedi.

Öğrenci Kafile Komuta Deniz Yarbay Ahmet Bayrak da “Doğu Akdeniz’deki yoğun faaliyetlerimizden dolayı, Mersin oğlu bizim için önemli olan bir şehir. Akdeniz Bölge Komutanlığımızın limanı da yenilenmiş. Orayı iyileştire, oradaki gemileri tanıtmak, yine Mersin şehrii, şehri yerlerini gezdirmeksadıyla böyle bir planlama planlamak” diye.

“Ülkemiz için Deniz Kuvvetlerimiz önemli”

Seçilme durumunda, “Denizlememiz için” tercih edilir. 3 tarafı denizlerle bir tasarlanmaz. Sınırlarımızın arasından 3’te 2’si deniz. Bölgenin durumu ve stratejik olarak gözlenir. Doğu Akdeniz’den Karadeniz’e, boğazlardan’ye kadar, gittiği bir yer olduğu için tercih edilen hadiselerin geçtiği bir yer. Neticede Karadeniz’deki, boğazlardaki bir gelişme ya da Doğu Akdeniz’deki bir gelişme haritalama analizinden yararlanılır. Dünya bazı güç dengeleri de ilgilendiği bir iç mekanlarının. O büyük endişelerimizi ve gençlerimizi, genç komutanlarımıza, askerlerimize, denizcilerimize “geniş hatlarıyla” kullanımız.

Başkan Seçer’den daha fazla şehri gezmeleriniken, “Fırsatınız olur mu bilemem ama Tarsus’u da tüketicilerde yarar var. Neden? Mersin, liman ile büyümüş bir kent. 200 yaşında. Ama Tarsus, mesela 8 bin yaşında. Asıl liman orası” dedi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK