Seçer: “Eğitim merkezlerimizin amacı eğitimde fırsat eşitliğidir”

Seçer: “Eğitim merkezlerimizin amacı eğitimde fırsat eşitliğidir”

5 views
0
PAYLAŞ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Türkiye’nin ve dünyanın her yerinde eğitimli Mersinlilerin alınmasını çok istediğini belirterek, “Eğitim merkezlerimizin temel amacı, eğitimde fırsata yöneliktir. Onun için kent genelinde 17 ayrı noktada, olumsuz ailelerimizin yaşadığı yerlere açtık” dedi.

Seçer, Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından düzenlenen ‘Öğretmenler Etkin Günü’ne katıldı. Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezleri öğretmenleri, öğrencileri ve ailelerinin de katıldığı etkinlik, Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşti.

“Çocuklarımıza eğitimden önce eğitim verin”

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla anarak konuşmasına başlayan Başkan Seçer, öğrenmenin yaşında olmadığını ve hayat boyu devam ettiğini belirtti. Öğrenilen şeylerden bir süre sonra topluluk ve gelecek kuşaklara yansıtıldığını ifade eden Seçer, “Eğitimli birlikte yaşamak, eğitimli topluluğundan olmak mutlu insanlardan, huzurlu olmaktan. Eğitimli toplum kurallarına ve kurallarına riayet eder. Kimse haksızlık, hukuksuzluk yapmaz. Bunlar eğitimle olur” ifadeleri kullandı.

Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezlerinde eğitim veren öğretmene seslenen Seçer, “Benim sizden istiyorum; Hedefe eğitimden önce eğitime gidebilirsiniz. Bize inanın, kendinizi güvende hissedin ki, o duygularınızı size de yansıtın” diye konuştu.

Vatanını ve milletini gerçekten yedi kişiyi, kimseyi suçlamamayan, kamu malını israf etmeyen, yetim evine ne yediren ne yiyen, gelecek nesilleri düşünen, insanlık için hizmet eden insanlar olduğunu kaydeden Seçer, “Çocuklarımızın düşüncesi olarak yaklaşmayın. Bizim belirli temel ilkelerimiz var, çizgilerimiz var. Bir Ülke tartışmasız laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Atatürk’tür, bayrağımızdır ve vatanımızdır. Bizim için gerisi teferruattır” şeklinde konuştu.

“Eğitimsiz toplumların dünyayla rekabet etme şansı yok”

Ülkelerin gelişmişlik ölçütlerine eğitime bağlı olduğunu vurgulayan Seçer, eğitimli toplumların, ağırlık ağırlıklarının artmasını, toplumlara göre daha fazla olması gerektiğini vurguladı. Eğitimsiz toplumların, dünyayla rekabet etme şanslarının da olmadığı ve hep yönetilen yönetilen Seçer, şöyle devam etti; “Biz birini yönetmeyelim ama yönetilmeyelim de. Tam bağımsız bir ülkede yaşayalım. Emin olabilirsiniz ki, Türkiye bugünden çok daha güzel olur. Hiç merak etmeyin; dünyada

gelişmiş demokrasilerde, gelişmiş toplumlarda hiçbir şey gelişmiş ulusların kucağına kimse tarafından verilmedi. Ama bizim bir şansımız vardı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk gibi ulusal bir kahramanımız sayesinde, bugün çok önemli değerlere kavuştuk.”

“Öğretmenlik bir meslek değil, sevgi işi”

Mersin’de 17 merkezde, 374 öğretmenle 6 bin 500 öğrenciye eğitim ve öğretim hizmeti verdiklerinin ortasından çekme Seçer, “Sizler önemli bir görev içerir. Öğretmenlik bir meslek değil. Öğretmenlik sevgi işi. Belediye başkanlığı gibi. İkisi de topluluk hizmet ediyor. Aslında belediye başkanlığı da gelecek kuşaklara yaşayanları dünyayı tesis ediyor, kenti hazırlıyor ya da kötü bir miras bırakıyor ama öğretmenlerimiz de öyle. Bu nedenle kendinizin önemli hissin” dedi.

“Bizim amacımız, eğitimde fırsattan yararlanmayı tesis etmek”

Büyükşehir Belediyesinin kurs merkezlerine gelen Avrupalı ​​ailelerinin, geliri yüksek yetiştirme özelliği olmayan, orta-alt ya da alt geliri olan yetiştirmeyi dile getiren Seçer, “Zaten bu eğitim merkezlerinin temel amacı, eğitimde fırsattır. Onun kenti için genel olarak 17 ayrı merkez açtık. Dezavantajlı ailelerimizin yaşadığı mahallelere dahi biz eğitim merkezlerimizi taşımayalım, buralarda eğitim alsın, en iyi liseleri, en iyi üniversiteleri kazansın diye. Varlıklı ailelerin kullandıkları yerlerde okumak, bu çocukların da hakkıdır. İşte eğitimde fırsattan yararlanma bu” diye konuştu.

Türkiye’nin ve dünyanın her yerinde eğitimli Mersinlilerin alınması çok aranan de kaydeden Seçer, “Ben istiyorum ki Mersin, uluslararası arenada sevilen bir kent olsun. Bu da ancak iyi yetişmiş insanla olur, marka kent olma hüviyetiyle olur. Siz de Mersin’in markası kent olması hüviyetine çok önemli katkılar içerir. Hep beraber çalışmaya, insana katkı sunmak için durmaktan, yılmadan, usanmadan çalışmaya devam eden işletme” kullanımı kullanıldı.

Başkan Seçer konuşmasının ardından, tüm öğretmen adına Gizem Özel öğretmene hediye ve çiçek takdim etti.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK