Seçer, öğrencilerin yarışma heyecanına ortak oldu

Seçer, öğrencilerin yarışma heyecanına ortak oldu

4 views
0
PAYLAŞ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezleri arasında düzenlenen ‘Bilgi Yarışması’na katılarak öğrencilerin yarışması heyecanına ortak oldu.

Kongre ve Sergi Sarayında düzenlenen yarışmada Başkan Seçer, öğrencilerinin büyük coşkusu ile karşılandı. Etkinlikte Başkan Seçer, kura çekme ile masaları hedefleyecek, ardından da oyunculara tek tek başarı dileyerek başlangıç ​​zilini çaldı. Yüzlerce kişinin izlediği ve 14 kurs merkezinden 42 yarışmacının katıldığı yarışmanın birincisi Eski Ömerli Şubesi oldu.

“Eğitim insanlık demek, insanlık ta kendisi demek”

Yarışma öncesi gençlere seslenen Başkan Seçer, “O kadar enerjiniz yüksek, o kadar güzelsiniz ki benim de enerjimi yükselttiniz. Çalışma şevkimi artırdınız. Hep böyle olun. Umutlu olun, hayal kurun, geleceğe umutla bakın, birbirinizi sevin, sayın, yardımcı olun, hayatın en güzelliklerini yaşayın. Sizler adına söyleyeceğim en iyi dilekler bunlar ama sizlerin önerilerini hazırlayan, çalıştıran, insanlığın daha da gelişmesi için çalışan, çaba saf eden biz gidişin dilekten, temenniden öteye gitmesi gerekenler var. İlk de eğitim” dedi.

Eğitimin büyük bir resim olduğunu ifade eden Seçer, öğrencilerin, öğrenimin yanında çocukların eğitim alabilmelerinin de çok önemli olduğunu belirterek, “Eğitim yoksa gerisi boştur. Eğitim varsa huzur, sevgi, kardeşlik, barış, bilim ilim, irfan, gelişme ve refah vardır. Onun için Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşadığını hatırlayalım, ‘Hayatta en gerçek mürşit ilimdir’. İlimin peşinden gideceğiz. Öğreneceğiz, eğlendireceğiz. Eğitim daha büyük bir resim. Matematiği, kimyayı, fiziği, açıklamaları, coğrafyayı, tarihi öğreniriz ama eğitimlerinin çok öncesi. Eğitim insanlık demek, insanlık ta kendisi demek, bir arada yaşama kültürü demek. Sizin gibi olmayanlara saygı duymak demek. Eğitim; iyilik demek, büyüklerini saymak demek, vatan sevgisi demek. Öğreneceğiz, kendimizi çok daha iyi eğiteceğiz ve bize vereceği bu cihazlardan da faydalanacağız” diye konuştu.

“Bizim ürettiğimiz her hizmet, her yatırımınız için paranız”

Başkan Seçer, çocuklara ve gençlere öğüt vermek yerine, hizmetlerle yanında olmayı ve yol göstermeyi tercih ettiklerini kaydederek, “Büyüklerin küçüklerine çok öğüt vermeyi istemiyorum. Sadece ana başlıklar vermek gerisini çocuklara ihtiyacımız var. Böyle saatlerce öğütmek de onlardan hoşlanmayacağınız ama bir yerden bir yere Mersin. Belediye Başkanı olarak evi benim sorumluluk alanım. Görevim, yetkim içinde Mersin’de eğitime, öğretime nasıl katkı verebilirim diye düşünüyorum, bunun için ameliyat yapmak, onu hayata geçirmek benim idari bir görevim. Siyasetçi, yönetici insanlarla karşılaşıyor. ‘Ben sizin adınıza görev yapmak istiyorum. Sizin adınıza bütçeyi kullanmak istiyorum’ diyor. Demokrasi de budur. Bundan bin yıl önce İngiltere’de ilk yeşeren demokrasinin temeli de budur. Kamunun yararları, kullanıcı yararlarını kullanma yetkisi, demokrasi ondan sonra şekilleniyor. Çünkü bizim yaptığımız her işlem, eylem, hizmet, yatırım unutmayın sizin paranız, sizin kaynağınız. Biz sorumluyuz. Siyasetçilerin çok afra tafra yaptığına, cebinden veriyormuş gibi servislerin tümüne sakın kanmayın. Zaten o bizim görevimiz. Biz size karşı bağırmak, çağırmak öfke kusmak, büyük taslamak değil, son derece mütevazi olmak istiyoruz. Siyasetçi olarak insanlar karşısında da haddimizi paylaştığımız. Bunu unutma” ifadelerine yer verdi.

“Hepiniz iyisiniz, hepiniz bilgilisiniz”

Yarışma için, “Gayet centilmence biter çok final” diyen Başkan Seçer, “Daha sakin olan kazanacak. Aslında hepiniz iyisiniz, hepiniz bilgilisiniz, gittikleri soruları yanıtlayacak birikimdesiniz hiçbir şüphem yok ama burada en soğukkanlı olan, ‘heyecanlandım, unuttum’ demeyen yarışmayı kazanan bu kadar. Onun için de sıralamaya girmezseniz sakın üzülmeyin, hiç üzülmeyin. O bir heyecan yaşamışsınızdır, soruların yanıtlarını hatırlamamışsınızdır” şeklinde konuştu.

“Talep hızlı servislerinizi artırırız”

Öğrenciler için verdikleri hizmetleri anlatan Başkan Seçer, eğitimin yanı sıra beslenmeden gittikleri hizmetlerden olan süt ve yemek yemeği desteğinden bahsetti. Seçer, şöyle devam etti; “Sizler gibi Mersin ortalama bin 800 öğrencimiz dershanelerimize devam ediyor. Biz de talep oldukça hizmetlerinizi artırıyorsunuz. Silifke ve Erdemli dışında bütün ilçelerimizde var. Bizim 19 kurs merkezimiz var. Şimdi güzel liselere geçeceksiniz sonra yine biz size yardımcı olacak, çok güzel üniversitelere gideceksiniz.Hem Mersinimizi hem de sergileyecekler.Ama her şeyden önce insanlığa katkı yapacaksınız.Bilim insanına gideceksiniz. Yemeği sunuyoruz.Diğer merkezlerinde de bunun çabası içindeyiz.Çocuklarımızın iyi beslenmesini istiyoruz.Onun için ilköğretim okullarında çocuklara, özellikle erişimde sorun yaşayanlardan süt gönderiyoruz.Çocuklarımız hayvansal protein alsın.Beslenme, hem kaynakları olarak hem zihinsel ol arak da tatilciler için çok önemli, çok değerli.”

“Bilim ve teknoloji atölyelerinden çok önemli katkı alabilirsiniz”

Tarsus’ta bulunan Kadın ve Çocuk Bilim Atölyesi gibi merkezlerin yaptırımlarını artıracaklarını ifade Başkan Seçer, çocuklar bu merkezden yararlanmalarını önererek, “Bilim ve teknoloji atölyeleri; bunu duymayanlarınız duysun. Şu anda örnek olarak Tarsus’ta matematik evimiz var. Orada robotik yerleştirmeler yapılıyor. Diğer bitirme de onun hazırlığını yapıyorlar. Çok önemli katkı alabilirsiniz” dedi.

“Zaman içinde her ilçede okuma salonlarımız olacak”

Salonda bulunan çocuklar Büyükşehir Belediyesinin okuma salonlarına gidip gitmediklerini ve en çok hangilerini sevdiklerini soran Başkan Seçer, çocuklardan Adres ve Halkkent yanıtını aldı. Okuma salonlarının da yetiştirmelerini artıracaklarını verdikleri Seçer, “9 okuma salonumuz var, bunun için artıracağız. Şimdi merkezde yaşayanlar için en popüler olan Adres Okuma Salonu. Sahilde olduğu için öyle ama ilçeden gelenler de merak etmesin her ilçede okuma salonlarımız zaman içinde olacak. Tarsus’ta var, Halkkent, Adres Okuma Salonu, dağıtım bölgesi çok geniş bir okuma salonu var. Gelecek haftalarda da açılışını bekliyoruz. Hatta şu anda aslında faal duruma da soktuk. Hal Mahallesi’nde okuma salonumuz var. Toplamda 9 okuma salonu var ama 19 olsun 29 olsun onları daha temiz, daha sıhhi, daha sıcak savaş derslerine çalışsın istiyoruz. Bu konuyu da çok önemsiyorum” diye konuştu.

“Her şey sizler için”

Mersin’de bir İklim ve Çevre Bilim Merkezi yapacakları müjdesini de veren Başkan Seçer, “Haziran ayı gibi Planetaryum parçası bitecek. Orada üç boyutlu uzay yolculuğuna çıkabileceksiniz. Daha sonraki aşamada da kısa sürede tamamlanacak. Orada 150’ye yakın deney yapma imkanı sunacağız. Ben de heyecanla bekliyorum, bir an önce bitirelim, sürelerle beraber açalım veya gerçekleştirmeye başlasın. Çok beğeneceğinize yönelik uyarılarda bulundu. Hizmete sundukları her şey çocuklar ve öğrendikleri için olduğunu vurgulayan Seçer, “Her şey sizler için. Herkesin ortak kaygısı sizsiniz. Sizler olmazsanız bizlerin yaşaması sebep olmaz. Bizler sizlerin üzerinize titriyoruz. Daha iyi bir eğitim, daha iyi bir gelecek, temiz bir çevre, huzurlu, güvenli bir toplum için gayret sarf ediyoruz. Sizlerin iyi bir eğitim alması için gayret sarf ediyoruz” dedi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK