Seçer: “Tarıma mümkün olan en fazla desteği sağlamaya devam edeceğiz”

Seçer: “Tarıma mümkün olan en fazla desteği sağlamaya devam edeceğiz”

10 views
0
PAYLAŞ

Tarım sektöründe fena olmayan bir bütçe ayırdıklarını belirten Seçen, “T sektöre yönelik olan en fazla tahmin devam edecek olan” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyenin Mart ayı 2. Birleşim Toplantısı, Vahap Seçer Meclisinda Günlük. Toplantıda 31 gündem görüşüldü.

“Tarımın ekonomik yönü” yok, sosyal yön de var

Meclis bir meclis üyeleri, Mersin Belediyesinin haberlerini sağlayıp sağlamayacağını sordu. Tarım konusunda bölümleri destekleri tek tek Başkan Seçer, “Gübre konusu Türkiye’nin gündeminde olan bir konu. Temel öğeleri girdiler? Ana hatlarla akaryakıttır, zirai ilaçtır, gübredir, tohumdur, bir desa tarım elektriğidir. Demek ki ki bir sorun var ki destek talep ediliyor. Bu sorunu bir iktidar gücünden bahsetmek çok önemlidir, çok değerlidir” diye konuştu.

Seçer, ekonomik ve sosyal yönde tarım olan tarım sektörü ana lokomotifin Tarım ve Orman Bakanlığı olacaktır. Açlık yoksunluğu olur ya da olur olur. Tarımdan bahsederken. Bitkisel üretim, hayvansal üretim, gıda hepsi burada” şeklinde konuştu.

Gübredeki zam oranlarını da paylaşan Seçer, bu tablo bu yıl daha farklı bakmaları olduğunu söyledi.

“Mersin Büyükşehir Belediyesi, tarıma fena olmayan bir bütçe ayırıyor”

Seçer, Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesinin bütçe oranlarını, “Tarım Dairemizin bütçesi 2020 yılında 18 milyon liraydı, 2021’de 25 milyon liraya çıkarız. Bu yıl da 32 milyon liraya yükselttik. Biz daha fazla bütçe harcaması yapılmamaktadır. Demek ki ki tarıma Mersin Büyükşehir Belediyesi, bütçemizi bütçemiz fena olmayan bir bütçe ayırıyor. Sadece Akdeniz ilçesine geçen yıl destek 2 milyon 259 bin lira. Toplam 25 milyon bütçenin sadece yüzde 10’unu Akdeniz ilçesine vermişiz. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde organik bitki yetiştirmişler. Organik Tarım kapsamında 250 olmak üzere fermente edilmiş çiftlik hayvanı yetiştirmek için 25 kilogram üretmişiz. Bu yıl da 100 tesis yine aynı şekilde bu proje devam ettirilecek. Ayrıca biz mikrobiyal hamileliği de gerçekleştirmişiz. Örtü altı üretimi için orada 200 destek takviyesi 3’er litre sağlamışız. Bu proje bu yıl devam edecek. karşılaştırma bizim desteklerimiz var. Hayvancılık projelerimiz var” ifadelerini kullandı.

Tarım alanlarını savunma konusunda Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin bittiğini vurgulayan Seçer, “Tarıma mümkün olan en fazla devam ediyor devam ediyor” dedi.

Toplantıda, Aydıncık Belediye Başkanı Ferat Aktan, Aydıncık, Bozyazı ve Anamur’u hakkında Akdeniz Katı Atık Bertaraf Tesisi ile ilgili ileterek, Başkan Seçer’e Tarım ve Ormanna toplantılar için birlikte gitmeyi bulundu. Seçer, “Bazı çalışmalar yapmış Tarım ve Orman Bakanlığı. Biz de bunu oluşturduğumuz. Kendileriyle temas o zaman kurmamış. Konuya hakimsiniz, ben hakimim. Bir kredi kaçmış, hatta şimdiden kullanıma geçamayınca 22 milyon avro bizim hibeca. Biz an bir JICA kredisi tesisinizde. Yani bir kredi buldunuz. O uyumun de bilginiz var. Onun için antrenman yapıyoruz. Bütün internet sitelerindeki nezdinde ayrıntılı bilgi toplamak. Önümüzdekilerde zaten yeni Tarım Bakanımızla bir görüşmemiz olması gerekiyor. Gidip görüşeceğim pek çok konu var. Beraber gidersek ben de memnun olurum” diye konuştu.

Aydıncık’a otogar yapımı için yerlerini verebileceklerini söyleyen Aktan’a Seçer, “Otogar için yeri bulduğun anda projeyi yaptırıyorum. Onun izniyle. Yani seçimlere girişten çıkışını kullanacak. Yeter ki yeri bul” dedi.

Erdemli Belediye Başkanının da otogarla ilgili, “Oraya da bir otogar sözü vericiden vericiden. Bekliyoruz” dedi.

“Kumkuyu’da marina yapımına kimse karşı değil”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü 27 Aralık 2021 yönetimi; Erdemli ilçesi Kumkuyu Yat Limanı 1/1000 Ölçekli İmar Planında emsal tipine yönelik plan değil üniversitede görüşülmek üzere görüşülecek konu çokluğuyla kabul edildi. Yat limanından ziyade bir AVM’ye istemesi nedeniyle maddeye şerh koyan meclis değerlendirmelerinin ardından Başkan Seçer, şunları söyledi:

“Buradaki Marina’nın sorunu da o. Marina dev bir AVM oldu. Bunlar yeniden yapılıyor Ankara’dan. Biz burada tabi olumsuz görüş bildireceğiz. Cumhur İttifakı üyelerine de bir çağrı yapmak istiyorum. Bu işlerin kolay kolay Ankara’nın olması gereken ya da daha açık konuşayım; bizim bölgemizle ilgili resen alınacak kararların genelimizi gözden geçirecek şekilde doğru olacağımızı doğrulayabiliriz. Burada yaklaşımlarımız da aslında bu. Biz burada bir AVM’miz. Orada marinanın yapımına karşı değil. Şimdi yatırım adı altında başka yatırımlar çevriliyor. Sanıyorum komisyondaki toplamanın muhalefet şerhi de bundan ibaret. Ben arkadaşların da bütün meclis üyelerinin arkadaşlarının da buna dikkat etmesi düşünülemez.”

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK