Seyhan destekliyor, kadınları üretip kazanıyor

Seyhan destekliyor, kadınları üretip kazanıyor

9 views
0
PAYLAŞ

Seyhan Belediye Başkanı Kemal Akay’ın toplamayı yıl yıl yaptığı “Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği” projesini Uluslararası Göçünden destek almaya hak kazandı.

Adana Valiliği, Seyhan Belediyesi, Çukurova Üniversitesi işbirliği ve Uluslararası Göç Örgütü’nün hibe desteği ile sürdürülen “Modern Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği ve Damıtma) Projesi” uluslararası Uluslararası Göçasyonu’ndan hibe almaya devam etmeye hazır. Projede kullanılan alan 40 kadın, yaklaşık 30 bitki aromatik ürün üretimi ve eterik, kaplama yağ ve aroma ürünü üretecek. Elde edilen ürünler için satışa sunulacak ürünler satışa sunulacak. Satıştan elde edilen gelir proje alan kadınlar arasında eşit olarak dağıtılarak yer ekonomik olarak güçlendirilecekler.

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri projesine yer alan 20’si başvurmamacı 40 eğitimden ve uygulamalı yetiştirilmeye başlandı. Kompost sevkıyatlarından sevkiyatların projede, eğlenceli ve aromatiklerden oyuncaklar, uçurulabilir ve aroma büyütülmelerden yapılacak. Aynı zamanda üretilecek olan bitkilerden tohum ve çelikleme kullanım ve aromatik uygulanacak şekilde yaygınlaştırılması, sağlanacak ürünün geliştirilmesi, katma değeri yüksek ürün ve geliştirilmesinin sağlanması konusunda da projelendirilecek.

Bitkilerden elde edilen ürünler, maserasyonları, uçucu yağları, hidroelektrik santraller, sabun ve kolonya üretimi ile renklendirici olarak öğrenciler için yapılacak. Satıştan elde edilen alanlardan eşit olarak yararlanılırken, kazançlarından kazançlarını elde edecekler.

IOM Güney Doğu ve Akdeniz Bölge bölgesi Lance Bonneau, Kıdemli Program Koordinatörü Torsten Haschenz, Koruma Projesi Müdürü Aileen Voit, Güneydoğu ve Akdeniz bölgesi Hükümet İrtibat Koordinatörü Cemil Carcar, Hatay Ofis Müdürü İbrahim Timurtaş, Proje Sorumlularından Pelin Kolsuz, Kerim Bal, Neslihan Kılıçarslan, Çukurova Üniversitesinden Prof. Dr. Ebru Kafkas ve Doç. Dr. Berken Çimen ve Adana Valiliği YIKOB Müdürü Aysel Özdeş proje inceleyip, Başkan A’la birlikte proje hakkında fikir alışverişinde bulunabilecekler.

Kemal Akay, üretimde katma değerini artırmaya yönelik, üretime yönelik bir projeyi kullanarak, çevre dostu yaşamanın hedeflenen projesini anlatacağını söyledi.

Proje için bir üretim maliyeti yüksek üretimi sağlanacak. Elde edilen farklılıklara göre değerlendirmesi için distilasyon ve şekillendirme tesislerimiz de var. Buralarda tesisler ve bu yağları elde ediliyor. Bu yağlardan krem ​​ve losyonlar gibi gözde olan bir eşyanın sahibiz” dedi.

40 iyileştirme projesiyle gelişme ilerleme süreci daha büyüyecek olan Başkan Akay, “Projede kadınlardan önce eğitim alacaklar. Eğitimle ilgili en iyi tasarımlardan biri. Eğitimle birlikte mülteciler ile yurttaşlarımız sosyal uyum da sağlanmış olacaklar. Projemizi kadınını sağlayıp, canlandırabileceğin hikayeler ve ciddi bir gelire sahip olacaklar” diye konuştu.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK