Sıcaklık rekorları yüzyılın sonuna dek sürebilir! Dünya Meteoroloji Örgütü açıkladı

Sıcaklık rekorları yüzyılın sonuna dek sürebilir! Dünya Meteoroloji Örgütü açıkladı

0 views
0
PAYLAŞ

Dünya Meteoroloji Örgütü, atmosferdeki sera gazlarının 2022’de yeniden rekor seviyeye ulaştığını duyurdu. Açıklamada, sera gazı salınımlarının artması halinde bu sene kaydedilen sıcaklık rekorlarının, emisyonlar sıfıra düşürülse bile yüzyılın sonuna kadar devam edebileceği uyarısı geldi.

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), yaptığı açıklamada iklim değişikliğine yol açan atmosferdeki sera gazlarının geçen yıl bir kez daha en yüksek seviyesine ulaştığını açıkladı. WMO açıklamasında, 2022’de salınan karbondioksitin küresel ortalamasının ilk kez Sanayi Devrimi öncesi seviyelerin yüzde 50 üzerine çıktığı aktarıldı. Sera gazı artışının 2023’te de devam ettiği belirtilen açıklamada, bu yıl karbondioksit konsantrasyonlarındaki artış oranının da geçen yıla ve on yılın ortalamasına göre biraz daha düşük olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada, bunun büyük olasılıkla karbon döngüsündeki doğal, kısa süreli değişimlerden kaynaklandığı ancak endüstriyel faaliyetler nedeniyle emisyonların artmaya devam ettiğine dikkat çekildi. Atmosferdeki metan konsantrasyonlarının da artışta olduğu vurgulanan açıklamada, nitröz oksit seviyesinin de 2022’de bir önceki seneye kıyasla kayıtlara geçen en büyük yıllık artışı gördüğü bilgisi paylaşıldı.

SERA GAZI SALINIMI ARTARSA SICAKLIK REKORLARI SÜRECEK
Açıklamada, sera gazı salınımlarının artması durumunda, karbondioksitin havada birikeceği ve bu sene kaydedilen sıcaklık rekorlarının, emisyonlar sıfıra düşürülse bile bu yüzyılın sonuna kadar devam edebileceği uyarısı yaptı. Atmosferdeki sera gazlarının geçen yıl bir kez daha en yüksek seviyesine ulaştığı kaydedilen açıklamada ayrıca, Dünya’nın en son 3-5 milyon yıl önce sıcaklığın 2-3 santigrat derece daha yüksek olduğu dönemde geçen seneye benzer bir karbondioksit seviyesini gördüğü ifade edildi.

“FOSİT YAKIT TÜKETİMİ ACİL AZALTILMALI”
Cenevre’deki basın toplantısında konuşan WMO Genel Sekreteri Petteri Taalas, bilim camiasının uyarılarına karşın hala aksi yönde ilerlendiğini bildirdi. Taalas, şu anki sera gazı konsantrasyonları seviyesinin, gelecekte sıcaklıkları, Paris İklim Antlaşmasında belirlenen hedeflerin çok daha üzerine çıkarabileceği konusunda uyardı. Sıcaklık artışlarına aynı zamanda yoğun yağış, buz erimesi, deniz seviyelerinin yükselmesi de dahil aşırı hava koşullarının eşlik edeceğine dikkati çeken Taalas, fosil yakıt tüketiminin acil azaltılması çağrısında bulundu.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK