Soğan fiyatları gündemden düşecek

Soğan fiyatları gündemden düşecek

1 views
0
PAYLAŞ

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, “Soğan fiyatları talep göre gelecek haftadan itibaren 1-2 lira yükselecek” derken, Adana Kabzımallar Odası Başkanı Mahsun Doğan, “2 hafta sonra soğan gündemden düşecek, kışlık soğanda hasat edilince fiyatlar daha da düşecek” dedi.

Verimli arazilerin bulunduğu Adana’da bu sene 23 bin dönüm alanda ekilen soğanda 31 Mart’tan bu yana hasat devam ediyor. Soğandan ortalama 105 bin ton rekolte beklerken, verim bolluğu da yaşıyor. İlk hasatta tarlada kilogram fiyatı 17-18 lira olan soğan, şu anda 6 liraya, 2’nci kalite soğan ise 4 liraya kadar geriledi.

Soğana gösterilen talep nedeniyle son günlerde tarlada kilogram başına Fiyatlarda 1-2 liralık dizi yaşanarak 6 liralık fiyatın, 7-8 liraya yükselebileceği kaydedildi. Sektörü yenmek, kışlık soğanın da hasat edilmeye başlamasıyla fiyatların sabitleneceğini söyledi.

Çiftçiler çiftçi ve üreticiyi memnun ediyor

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, “Soğan fiyatları 1 ay boyunca yüksek seyretti. Soğan daha sonra bollaşınca fiyatlar 4-5 liraya kadar düştü. Bugün de Adana’da soğanın tarladaki fiyatı 6-7 lira arasında. Talep olduğu için fiyatlar yukarı doğru çıkmaya başladı. Soğan hasadının bölgesinde yüzde 60’ı tamamlandı, yüzde 40’ı ise sürüyor. Soğan fiyatları bölgen bölge değişiyor. Ancak şu anda fiyatlardan hem çiftçi hem de satıcı memnun” diye konuştu.

“Herkes gönül rahatlığıyla soğan tüketecek”

Kışlık soğanın piyasaya sürülmesiyle artık soğanın gününden geleceğini aktaran Doğan “Diğerlerinin karşılamadığı de soğan ekimi geçen yıla göre daha fazla olduğu için soğanda herhangi bir sıkıntı yaşanmayacaktır. Soğan fiyatları artık market ve pazarda haftaya 10 liradan satılmaya başlanacak ve uzun bir süre böyle sabit kalacak. Artık herkes gönül rahatlığıyla soğan tüketecek” ifadelerini kullandı.

“18-20 liralar bir daha görülmeyecek”

Adana Kabzımallar Odası Başkanı Mahsun Doğan ise tarladaki fiyat artışının hale 2-3 gün sonra yansıyacağını, şu anda soğanın kilogramının 5-6 liradan satıldığını belirtti. Doğan, “2 hafta sonra soğan gündemimden düşecek. Soğan diye bir problemimiz Allah’ın izniyle olmaz yani bundan sonra. Sistem oturacak. Hangi seviyede olursa olsun bir daha 18-20 görmeyeceğiz daha. Artık normal şartlar 6-7 arası gider gelir fiyatları. Kışlık soğanlar da piyasaya girince fiyatlar biraz daha gerileyecek” şeklinde konuştu.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK