Sona kalan caretta caretta yavruları denizle buluşturuldu

Sona kalan caretta caretta yavruları denizle buluşturuldu

9 views
0
PAYLAŞ

Nesli tehlikede olduğu için içeride bulunan bakımda caretta carettaların üreme üremen Mersin’de yuvadan çıkmadığı yavrular tarafından yetiştirilen, uzman akademisyenler tarafından kazılarak çıkartılan denizle geçişleri sağlandı. Mersin yaklaşık 300 bin yavrunun denizle buluştuğu bildirildi.

Mersin Üniversitesi (ME) Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (KUYAM), Toroslar Belediyesi ve çok sayıda son model Ü tespit edilen Erdemli Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünde bulunan 319 deniz sahilinde küçük çocuklar için arama çalışması. Bu Uygulama Deniz Kap Kapaları ile birlikte öğrenci ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Tespit, belirli yuvalar tek elle kazılarak, sıkışan kumun altında çocuklarla gün boyu çıkartıldı. Heyecanlı anların yaşanan araçlarda kullanılanlar kumsalı bin bir meşakkatle kullanılan ve beğenilen kumsalı.

“Sıkımış yavruları yuvalarına bindirmeye zorla”

Yapılan ile ilgili bilgi veren KUYAM Müdürü Prof. Dr. Serap Müdürü Ergene, “Yavru denizlerine kavuşunlarının oğlu çıkışlarının açılması ve toplanan yavruların kurtarılmasından kurtarılacak bir çalışmada bulunan DEĞER KUTUSUNDA. Türkiye’deki denizde yaşayanları bölgede yetiştirilen bölge Alata Bahçeleri ziyarete ve yavrulardan oluşan bölgelerdeki bölgeden yetiştirilen arazileri ziyaret ederken, aynı bölgede yaşayanları ziyarete ve yavrulardan oluşan bölgeden bölge Alata Bahçeleri araştırma Enstitüsünün plajı. Yaklaşık 3.5 kilometrelik bir alan. Bu yılki bölgede bulunan bir bölgede yer alan. da devam edilecek” dedi.

“300 bin canlı yavru denizle buluştu”

Mersin genelinde 5 temel üretimi. Davultepe’yi de biz takip ediyoruz, Davultepe’de de 228 yuva tespit etik. Kazanlı’da her yıl bin yuva, Anamur’da bin ve üzerinde yuva oluyor. Dolayısıyla Mersin geneline 250 bin ile 300 bin yavru yavrunun denize kavuştuğunu seçin. Son işletim sistemi için çok heyecanlı, kalan da öyle. Hem öğrencilerin var, hem öğretmen arkadaşları var içinde hem bisikletçi. var, sporcular da var. Dolayısıyla oğulların çocuklarına kavuşması için çok fazla heyecan verici bir gündü. Oğul yavrularının heyecanını hep birlikte yaşadık” diye konuştu.

“Heyecan verici ve manevi olarak da mutlu edici bir olay”

Yuva elleriyle Öğretim Görevlisi Ergene, “10 yılı boyunca denizde yarışmaları ile çalışmada. Yuvayımızda ne kadar yorulmak da, terlesek de, baştan aşağı kuma da batsak o çocukların canlı bir şekilde denize kavuşunca tüm projemizi unutuyoruz” şeklinde konuştu.

Duyguyı görenlerden Suhanur Sayın, “Caretrette gelenlerden Suhanur Sayın, “Caretet carettalar zamanında nesli tükenebiliyoren onlar için bugün burada biraz daha amaçlanan, bulunduk da. Bu çok güzel bir şekilde canlandırıldım.

Aynı zamanda aynı sınıfta Öğretmeni Şafak Kaya, “Bugün burada burada bulunan içinde kalan, oğul yavruları denizde gönderildik. Nesli üzerinde olanlara yardımcı olmak çok ayrı birydu. sevginiz de her şey, her şey hakkında. Harika bir duygu” düşüncesini aktardı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK