Tarım ve Orman Bakanı Kirişci: “Afrika’nın güneyinde bakir alanlar var”

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci: “Afrika’nın güneyinde bakir alanlar var”

11 views
0
PAYLAŞ

Dr. Vahit Kırcı, Afrika’nın geliştiricisi olan bir bölgedir, “Afrika’nın ilgi alanına girer çok geniş kapsamlı bakir alanları var. Bu binada inşa edilmiş bir ülke olarak, mümkün olabilecek durumdayız” dedi.

Dr. Vahit Kirişci, Adana’da AK Parti İl Başkanlığını ziyaret etti. Burada bir konuşma yapan Bakan Kirişci, gündemlere değinerek “Bu sektöre katılmadığınız yer yok. Güzel dokunursak bizi başarılı kılmaması için bir sebepte yok. İşimizi savsaklarsak bu sektör alaşağı edemeyecek sektör yok. 85 milyonu anlatan yazarların hem bölümünü hem de bir sektörü anlatıyor. Çukurova’nın 4 açısından en verimliovasından biri olduğunu aktaran Bakan Kirişci, “Adana’ya Allah 2 nehir vermiş. O nehirden denize dökülen sularımız var. Bereketli ovamız var. Çukurova, dünyanın en verimliovasından birisi. Su sıkıntısı olmayan bir ovayız. Cenab-ı hak bütün torpili bize vermiş. Bu üretimin Adana’dan dalga tüm Türkiye’ye önem vermesi gerekiyor” ifadeleri kullanıldı.

“Avrupa’nın en gença sahibiz”

Vahit Kirişci, daha sonra söyleyeceğini söyledi: “Üreticilerin fiyatlarını, gübre, ilaç ve emtia endişelerini, tarlalarına, bağlarına, bahçeye çıkmalarını, ahır ve ağıllarına sahip olmalarını, ahır ve ağıllarına sahip olmalarını arzu etmelerini. Biz üreterek değerliyiz. Önce üreteceğiz sonra hem biz hem de bizim dışımızdakiler tüketecek. Fahiş fiyatlarından endişe taşımasınlar. Önce pandemi sonra da iki yaşanırken yaşanan türbülans var. Bundanyen kimse yok. Bu eşitlik. İyi ki Adana’mız var. İyi ki 81 ilimiz var. Ürünlerimizin içeriğine yönelik ürün çeşitlerimiz var pazarlayan dış ticaret firmalarımız. Avrupa’nın en genç arkadaşı bir sahibiz. Bu bizim için bir fırsat.”

“Türkiye’den 3 uçuşla 55 ulaşılabiliyor”

Türkiye’den yaklaşık 3 yarım uçuşlarla, 55 seyahat edebileceğini aktaran Kirişci, “Ülkemiz, tam doğu-batı, kuzey-güneyin buluştuğu bir yer. Bizim çok büyük, derin ve kadim bir kültürümüz var. Bir taraftan Afrika, bir taraftan Orta Doğu, bir taraftan Kafkasya, tüm dünyayla geliştiren bir dünya gelişin. Eskiden sadece lafını ederdik. 3 buçuk saate 55 ulaşabiliyorsunuz. Amerika, 6 okyanusu geçemezken biz 55 dikkat, 2 milyara yakın bir nüfusa erişebilecek bir olasız” dedi. Afrika’daki en çok bakir alana değinen Bakan Kirişci, “İçeride ki bizlerin farkındayız. Ancak dünya çapındaki komşu ülkelerdeki tüm dünyada olan bir ülkeyle ilgili olmak. Afrika’nın küçük bölümü bile çok geniş kapsamlı bakir alanları var. Bu yerleşimle birlikte ülke olarak, mümkün olabilecek durumdayız” diye konuştu.

“Üretime asla uzak durmayalım”

Bakan Kirişci, bu adaylardan üretime asla uzak durma. Umarım gelecek yarın, bugünden çok güzel olacak. mutlu, ülkemize katkıda bulunan ülkelere.”

Bakan Kirişci’ye ziyaretinde AK Parti Genel Başkan, Jülide Sarıeroğlu, AK Parti Adana İl Başkanı Mehmet Ay ve ziyareti gördü.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK