Tarım ve Orman Bakanı Kirişci: ”Çiftçinin pazarlama kaygısı olmayacak”

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci: ”Çiftçinin pazarlama kaygısı olmayacak”

6 views
0
PAYLAŞ

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, ”Çiftçinin ürettiği ürün pazarlama kaygısı olmayacak” dedi.

Bakan Kirişci, Adana Ticaret Odası tarafından düzenlenen “İş Dünyası İstişare Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, ”Gerçekten Türkiye olarak hele şu son dört yılda çok büyük bir olağanüstülük yaşar hale geldiğimizde. Bunun başlangıcını kapsayan küresel ısınmaydı aslında. Küresel ısınma sonrası bir anda pandemiyle dünya tanıştırıldı. Ve iki yıl pandemiyle uğraştık. Tam pandemiden çıktın derken bir Rusya, Ukrayna savaşı söz konusu oldu. Evet oda bir düzene girdi başta buluşma koridoru olmak üzere. Türkiye’nin görünümüyle bir yola girdi. Bir umut verir hale geldi derken 6 Şubat’ta peş peşe bu depremleri yaşadık. Üç tane deprem, Kahramanmaraş, Pazarcık, Elbistan ve Hatay olmak üzere olmak üzere üçü de gerçekten hem büyüklükleri çok derindeki hem derinliğine sığmak ve bundan dolayı da bizim tanımımız değil, bizim dışımızdakilerin de kara meydana gelen asrın demekle doğru değil, belki yılın sonunda bir ilk denilebilecek depremi yaşandı. 11 ilimizde bu deprem bütün hareketiyle görüldü. Türkiye duygulandı. Beş yüz metre uzunluğunda fay kırıkları oluştu, sınırlarımızı aştı. Suriye başta olmak üzere güneyde Mısır’a kadar, kuzeyde Gürcistan’a uzanan bir deprem olduğunu bütün dünya gördü. Paketler on dört milyon gibi Nüfusumuzun yüzdesi on yedisine tekabül eden büyük bir kitleyi doğrudan etkiledi. Yüz on bin kilometrekarelik bir alandan etkilendi. Bundan dolayı da öyle bir tarafa karın yağmadığı, bir tarafa yağmurun, bardaktan boşanırcasına gideceği bir dönemde bu mücadelenin ilk günü geçirilmiş oldu. Bugün 43 yaşında geride kaldık. Tabii yaralar hızla sarılmaya çalışılıyor” diye konuştu.

“Sel felaketinde 19 kişi hayatını kaybetti”

Yağışların şu son günü doğal ki 14 ve 15 Mart günü bir de Şanlıurfa’da, Adıyaman’da işletme de Malatya’da üç ilimizde aşırı yağışların içerdiği sel ve taşkınların yaşadıklarını dile getiren Kirişci, şöyle devam etti:

”Yani depremin yaraları devam ederken bir de böyle bir afetle karşı karşıya kaldı. Özellikle Şanlıurfa’nın tabii ki o ilk saatlerinden itibaren orada bulunduğum için ifade etmek isterim. gerçekten yürek burkan insanı çok içini acıtan manzaralar vardı. Dört metre yükselmiş birinci katı geçmiş, bırak zemini Bodrum’u, zeminin üzerine çıkmış ve sahibinin Kullanılabilir tek bir eşyası kalmamış bir vaziyetteydi. İlk andan itibaren gerekli müdahaleleri yaptık, iş makinelerimizi devreye soktuk. Oradaki o çalışmaları yerinde, hızlı bir şekilde tamamlamaya çalıştık. Bugün itibariyle an itibariyle de 16 kişi Şanlıurfa’da 3 kişi de Adıyaman’da olmak üzere 19 vatandaşımız vefat etti. Bir kayıp Şanlıurfa için, bir kayıp Adıyaman için olmak üzere iki kaybımızın da arama kurtarma operasyonları devam etmektedir. Tabii ki gidenleri geri getiremiyoruz, getiremiyoruz. Ama yaraları sarmak kendilerini de olsak hayatlarını hayatlarının geri dönmelerini sağlamak adına da ilk andan itibaren büyük bir çaba, büyük bir gayret sergilendi, sergileniyor.”

“Çiftçinin ürettiği ürünle ilgili pazarlama kaygısı olmayacak”

Yıllarca hep planlı üretim konuşmalarını söyleyen Bakan Kirişci, ”Plan planlı üretim dedik. İşte arz güvenliği bileşenleri dile getirildi, bu süreler. Bizim asgari, azami üretim miktarlarımızı mutlaka belirlememiz gereken, yani bir yıl patates para ederken bir yıl üreten insanlara zarar vermeden veya onları mutsuz etmesi gibi hadiselerini hepsini yaşadık. Dolayısıyla bu ürün artıları veya ürün eksiliği gibi bir işletim süresinin yaşanmaması için bizim mutlaka belirli bir işletim yürütüyor olmamız gerekiyor. Dolayısıyla hiçbir çiftçimizin bir pazarlama sorunu yaşamaması gerekiyor. Üretecek, o neyin üretilmesini biz onları paylaşacağız. Bunu ürettikten sonra da artık pazarlamayla ilgili en ufak bir endişe olmayacak. Bizim bu düzenlemeyle aslında muradımız, geldiğimizden itibaren bunlardan itibaren dile getirdiğimiz bakanlığının da mottosu haline geldi, sen üretti yeter diyoruz. Üretici sadece üretimle ilgilenecek, geri kalan parçalar konusunda, mutlaka karşılanmış bir şekilde korunacak” dedi.

“Depremlerin maliyeti 103 milyar dolar”

Kahramanmaraş merkezli ve daha sonra da Hatay Defne merkezli depremle ilgili de Türk maliyetine maliyet konusunda bir rapor Cumhurbaşkanlığı stratejisi ve bütçe başkanlığımızın takip edebileceği operasyonları dile getiren Bakan Kirişçi, ”Buna göre 7.7 ve 7.6 operasyonda bu depremlerin 11 ilimizde bir yıkıma sebep olduğunu görüyoruz. Yani bu birkaça da artık yanmış durumda. diyerek ki ekonomimize maliyeti ilk belirlemelere göre değerli arkadaşlar 103 milyar dolar. Bu yaklaşık 2 lira. Bu iki 2 lirayı idare etmek ne demek? Bu 2 yıl 2023 yılı bizim milli gelir hedefimizin yüzde dokuzuna tekabül ediyor, bunu herkesin bilmesi gerekiyor. Herkes bu rakamların büyüklüğünü bir öncekillikle bilmeli” şeklinde konuştu.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK