Tarımsal mirasın izleri Tarsus’ta yaşatılıyor

Tarımsal mirasın izleri Tarsus’ta yaşatılıyor

6 views
0
PAYLAŞ

Mersin’in Tarsus ilçesi Tarsus Belediyesince hayata geçirilen Tarım Yaşam Alanı ve Tarım Müzesi’nin açılışı yapıldı.

Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan tarafından açılışı hedef Tarım Yaşam Alanının tarım müzesi, ata tohum uygulama ve çoğaltma alanı, toprak odası, dikim atölyeleri ve aromatik bitki dikim alanı gibi bir çok bölüm bulunuyor. Müze ve yaşam alanıyla üretime tarımın her aşamasını Keşfetme fırsatına sahipken, tarım alet ve ekipmanlarından kaynaklanan, yeni tarım modellerinin durumuna ve bilgisayarlarına kadar her detayını yer alıyor.

Tarımın önemine vurgu yapan Başkan Bozdoğan, “Server Tanilli’nin tarımla ilgili olarak söyledikleri gerçekten çok önemliydi. ‘Yarı tarımdan yarı sanayiye geçmiş olan toplumlar bir gün yok olmaya mahkûmdur. Eğer ki tarımı tam anlamıyla işler hale getirip sanayiye geçerseniz her zaman kazanırsınız’ der. 22 tane fabrika Tarsus’ta bir günde kapandı. Fabrikalar kapandıktan sonra tarımdaki yanlışları, hataları daha fazla anladık” dedi.

“Marka olacak bir kent Tarsus”

Tarsus’un tarım alanında büyük bir marka değer sahibi olduğunu kaydeden Bozdoğan, “Burası Çukurova, tarımın ana yeri. Diğer taraftaki sanayi olarak kısıtlama zaman da Marmara’dan sonra en değerli, en değerli bölge. Sadece tarımıyla değil, sanayisiyle, lojistik merkeziyle gerçekten gelecekte bir marka olacak bir kent Tarsus. Elbette ben konuşmalarımda bazen anlatıyorken Tarsus’tan ilçe olarak asla bahsetmiyorum. Burası Türkiye’deki hemen hemen bütün illerden, hem marka olarak hem de değer olarak daha yüksek bir potansiyel olan bir yer. Ama gerçek var ki, buranın il olması için de halkımızla birlikte el ele büyük bir mücadeleye başladık. Bu devam edecek. Çukurova’nın geçmişinin temel güvenlik kaynağı olan tarımın, aslında her yönüyle ele alınması tarımla ilgili tarihsel ve kültürel değerlerin ön plana çıkarılması, bu materyallerin toplanaraktan sergilenmesi ve eğitim amaçlı tanıtımın yapılması için böylesine önemli bir yerin, bir önceki işler hale gelmesi için ekibim gerçekten faaliyetleri bir çatışma ortaya koymak” amacıyla kullandı.

Açılışı barındıran Tarım Yaşam Alanı ve Tarım Müzesinin içeriğine değinen Bozdoğan, “Burada tarım kütüphanesi olacak. Burada bitki sağlığı araştırma hastanesi olacak. Tohum saklama odası olacak. Tarım makineleri aletleri olacak. Kara saban, tırpan gibi aletler olacak. Yine çatıdan, çamurdan yapılan hu evi olacak. Hayvansal üretim ve çiftçilerin yöresel kültürüne uygun olan kıl çadırı olacak. Ata tohumu, üretim ve çoğaltma merkezi olacak. Tıbbi aromatik bitki üretim alanı olacak. Tropik meyve yetiştirme alanı, narenciye yetiştirme alanı ve en önemli dinlenme alanları. Göreve geldiğimde yeşilin betona oranı 9,2 olan bir kentti. Ve bugün Tarsus’ta 13.2 oldu” diye konuştu.

“84 çeşit ata tohumuna sahibiz”

Tarsus’ta tarımın değerini her zaman geliştirmeyi hedeflediklerini ifade eden Bozdoğan, şöyle devam etti; Covid-19 ortaya çıktığı zaman insan doğamızdaki turizme yöneldi. Tarımın değerinin çok iyi anlaşılması ortaya çıkar. biyodinamik tarımın, Tarsus gibi yerdeki tarımın ana merkezlerinin bir yerinde çok aktif hale gelmesi ve küçük üreticilerin tamamen buna yönelmesi için de yetinmeyi başardık. Bugün 84 çeşit ata tohumuna sahibiz.”

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK