Tarsus’ta belediyeye ait fidanlıklarda tarımsal üretime destek veriliyor

Tarsus’ta belediyeye ait fidanlıklarda tarımsal üretime destek veriliyor

10 views
0
PAYLAŞ

Tarsus Belediyesinden yapılan göre, Tarımsal bölge müdürlüğü, Çukurova Müdürlüğü geçim içinde olan tarım Hizmetlerinin yetiştiricileri, çiftçiye, tarıma destek olunması, belediyeye ait fidanlık alanında ve belediyelerinde üretim işletmelerine devam ediyor. Tarımsal gelişim ve çok önemli olduğu Çukur Bölgesinde, eğitimler için yetiştirilen ürünler için bir dizi çalışma Tarsus Belediyesi, fidanlık kapsamında aromatik bitkiler yetiştiriyor. Biberiye, lavantin, lavanta, defne, kekik, mercan köşk, adaçayı, melisa ve türevlerinin yetiştiği alana yayılma ve üretim işlemlerini gerçekleştiriyor. Bu vesile ile yetiştirilecek olana ulaştırılıyor.

Çiftçi ve destek olunuyor

Fidanlıkta bulunan yetiştiricilerden yetiştirilebilirlikle uyumluluğu test edilir ve yetiştirilir. Seralarda ise fide olarak karnabahar, lahana ve marul yetiştiriliyor. Katma değeri olan yüksek olan tıbbı aromatik Tarsus genelinde üretim ve çoğaltımını amacı ile çiftçilere yönelik kullanıma de devam eden Tarsus Belediyesi, üretime araziler ve fidanlık alanından fide ve fidanların ödüllerini ücretsiz savunma. Fidan olarak, ceviz, badem, ki hurma, keçiboynuzu, zeytin ve incir yetiştirilirken, silajlık ekimi, buğday, ekimleri, Tarsus üzümü ve zeytin de çeşitler bulunuyor. Çiftçilerin güncel çalışmasından arındırılması ve modern teknikler için kullanılmak üzere yetiştirilmek üzere yetiştirilen çiftçilere yönelik çalışmalar yapılıyor.

Alternatif tarım ürünleri kazandırılıyor

Tarsus çiftçisine alternatif ürünler içi eğitim sürdüren Tarsus Belediyesi, tropikal iklime uygun bir meyve olan pitayanın (ejder meyvesi), Tarımsal Müdürlüğü veridanlığında ekimini gerçekleştirmişti. Bu olumlu sonuç elde edilen ejder tarım arazisi olarak, yetiştiricilere fidan yetiştirip yetiştirip yetiştirip büyütmeyi amaçlıyor. Çeşitli alternatif ürünler de deneme alanlarına ek Tarsus Belediyesi, bu vesile ile her türlü çiftçilere ek gelir sağlamayı hedefliyor.

Bilinçli tarım uygulamalarına da hassas gösterilen Tarsus Belediyesi, yüzü güldürmek, yüksek verimler ve üstün ürünlere devam etmek için tesis tesisi içinde bulunan laboratuvarı ile ile analiz ediyor. Uzman ziraat mühendisleri, toprak incelemesi araziden GPS kayıtlarıyla toprak numunesi alarak akreditasyona sahip laboratuvarda analizini gerçekleştiriyor. Laboratuarda ortaya çıkan toprak analiz sonuçları göre uzman ziraatleri, serada model uygulamaları toprak örnekleriyle özel bitki besleme programları hazırlıyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK