Tekin: “Afetin yaralarını sarmak, üretimin ayağa kalkmasıyla mümkün olacak”

Tekin: “Afetin yaralarını sarmak, üretimin ayağa kalkmasıyla mümkün olacak”

5 views
0
PAYLAŞ

Bölgelerdeki illerde tekstil ve hazır giyim sektörlerinin geçen yılki ihracatının 3,87 milyar dolar olduğu, Kahramanmaraş’ın tek Deprem başına Türkiye’nin iplik ihtiyacının yüzde 31’ini karşıladığını kaydeden Başkan Gürkan Tekin, felaketler sonrası üretim ve ihracata yönelik senaryolarda her iki bölgeyle birlikte değerlendirmesinin doğru yönlendirmeyi vurguladı. Başkan Gürkan Tekin, “Afetin yaralarını sarmak, üretiminin yükselmesiyle mümkün olacak. Deprem bölgesindeki toparlanma toparlanması için de çok daha fazla devlet desteğine ihtiyaç var. Tüm bu elde edilenken yoğun afet göçü alan illerin başında bulunan Mersin’in de özel bir durum değerlendirmesinin yapılması gerekiyor” dedi.

Pamuklu iplik ve dokuma kumaşta en büyük yapılar afet bölgesinde

Türkiye genelindeki hazır giyim ve konfeksiyon yerinde sipariş iptalleri yaşamamak için bir süre ithal kumaş kullanılabileceğini, ancak Pakistan, Çin ve Hindistan’dan yapılacak teslimatlerin zaman alacağını kaydeden Başkan Gürkan Tekin, dünya pazarlarında yaşanan gelişmelere bir de depremin yayılmasıyla bahar döneminin ciddi zorluklarla taşınmasının öngörüldüğünü bildirdi. Başkan Gürkan Tekin, “Deprem felaketinden etkilenen 11 ilimizde geçen yılki hazır giyim ihracatı 541,3 milyon dolar, tekstil ihracatı 3,33 milyar dolar oldu. Her iki sanayi toplam ihracat hacmi 3,87 milyar dolar düzeyinde. Pamuklu iplik ve dokuma kumaşta en büyük hücreler birfet bölgesinde bulunuyor. Kahramanmaraş ve Gaziantep’teki tedarikçilerimizin fabrikalarındaki maddi hasarların yanında, personel ve aileleri evlerine giremediği için başka şehirlere göçmek zorunda kaldı. Bu nedenle fabrikaların verimli üretim aşamasına sahip olma zamanları vardır. Hem tekstil, hem de hazır giyim sektöründe önemli ölçüde yetişmiş eleman ve ara eleman yaşıyor. Bu süre boyunca ele geçirme zinciri aksayacağı için siparişlerde gecikmelerin, hatta iptallerin olabileceğinden kesintilerimiz” diye konuştu.

“Hızlıca toparlanmamız için eldeki tüm imkanlarımızı seferber cezası”

Tekstil sektöründeki sıkıntıların domino kullanıcılarına hazır giyim sektörüne yansıyacağına dikkat çekeceğini söyleyen Başkan Gürkan Tekin, görüşlerini şöyle anlattı:

“Rekabetin çok sert yaşanan bir sektöre hizmet veriyoruz. Küresel arenada elde ettiklerimizi korumamız için yaralarımızı büyüterek tekrar üretim çarklarını döndürmemiz gerekiyor. Bunun için hükümetimizden bölge iş alanlarına yönelik daha çok destek beklentimiz bulunuyor. Kredi Garanti Fonu (KGF) kredileri başta olmak üzere, eldeki tüm imkanlarımızı seferber olarak gösteriyor. Bölgedeki firmalarımızın kısa dönem çalışma maliyetlerinin devlet tarafından karşılanmasını talep ediyoruz. Firmalarımızın tam kapasitesi ile üretime geçene kadar tüm kredilerin faizsiz olarak ertelenmesini ve yine bu süreçte hibelerle, uzun vadeli faizsiz kredilerle üreticilerimizin elde ettiklerini amaçlıyoruz. Bu dönemde çalışma arkadaşlarının vergi ve sigorta ödemelerinin de hükümetimiz tarafından üstlenilmesi işletmelerimizin üzerindeki yüklerin kaldırılmasına yönelik destek olacak işlerin daha hızlı toparlanmasına katkıda bulunacaktır.”

AHKİB’in şubat ayı ihracatı 21,4 milyon dolar

Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü Şubat ayı ihracat performansını da değerlendiren Başkan Tekin, şöyle devam etti;

“Türkiye geneli sektör ihracatımız şubat sonunda 1,58 milyar dolar oldu. AHKİB olarak bu ayda 21,4 milyon ihracat gerçekleştirdik. Şubat ayında 2 bin 369 ton ürünü uluslararası pazarlarda değerlendiren Birliğimizin, en çok ihraç ettiği ürün gruplarını listelediğimiz 9,3 milyon değer ile bayan dış giyim sıralamasında birinci sırada yer aldı. Bunu, 4,6 milyon dolar değer ile bay dış giyim, 2,6 milyon dolar değer ile pamuklu ev tekstili takip etti. AHKİB olarak en fazla ihracat yaptıkları ülkelerin maliyetleri, 4,1 milyon dolar değerinde ile İspanya birinci, 3,8 milyon dolar değerinde Hollanda ile ikinci, 3,7 milyon dolar değerinde ile Almanya üçüncü sırada yer aldı. Söz konusu Romanya döneminde, Rusya ve Suudi Arabistan, ihracat hacminde seferler operasyonlarımız pazarlar oldu.”

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK