Tescilli Adana karpuzu dünya sofralarını da süslüyor

Tescilli Adana karpuzu dünya sofralarını da süslüyor

2 views
0
PAYLAŞ

Türkiye karpuz üretiminin yüzde 25’ini tek başına verimi ve tescillenen Adana Karpuzu tadı, kokusu, rengi ve aromasıyla hem ağızları tatlandırıyor hem de dünya mutfaklarında sofraları süsleyerek dışarıdaki dövize girmesini sağlıyor.

Karpuz Krallığı Çin’den sonra ikinci sırada yer alan ve Türkiye’nin yüzde 20-25 oranındaki ihtiyacının karşılandığı Adana’da hasat sürüyor. Şu anda kilogram fiyatı tarlada 6 liradan alıcı bulan karpuzdan ortalama dönüm başına 4-5 ton verim alınıyor. Kent boyu 100 bin dönüm alana ekilen karpuzdan yaklaşık 650 bin ton rekolte bekleniyor.

Bir çok ülkeye ihraç ediliyor

Türk Patent ve Marka Kurumunca 2020 yılında coğrafi işaret tescil belgesi verilen Adana karpuzu, Avrupa ve Asya’da Almanya, Bulgaristan, Romanya, Rusya, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuzey Makedonya ve Bosna Hersek olmak üzere birçok ülkede ihracata yönelik hem sofraları süslüyor hem de ülkeye giriş girdisi sağlayan.

Adana İl Koordinasyon Kurulu ve Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, “Adana karpuzu ilk etapta iç piyasaya giriyor. Adana karpuzunda da aynı muz gibi yurt dışından ithal edilmesin diye ton başına 300 dolar gümrük vergisi var. Bu da uygulamaya karpuz gelişinin önüne geçti” uyarıları kullanıldı.

Adana karpuzunun bir çok ülkeye gittiğine değinen Doğan, “Önümüzdeki günlerde ovada hasat bollaşacak. Hasat tam anlamıyla bollaştığında Avrupa’ya ve birçok ev evine karpuz konuşmaları. Geçen sene Suriye’ye dahil bir çok ülke Adana’dan karpuz gönderdik. Adana karpuzu tadı, kokusu ve aromasıyla diğer illerde yetişen karpuzlardan çok farklı. Gittiği her yerde değer gören bir meyve” diye konuştu.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK