Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’e 7 ay 15 gün hapis

Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’e 7 ay 15 gün hapis

3 views
0
PAYLAŞ

Kripto para borsası Thodex’in yöneticisi Faruk Fatih Özer’i “kaçakçılık” suçundan yargılandığı davada 7 ay 15 gün hapisle cezalandıran mahkeme, hükmün açıklanmasının iadeye bırakılmasına karar verdi.

20 Nisan 2023 tarihinde Arnavutluk’tan Türkiye’ye iade edilen kişinin dolandırdığı iddiasıyla tutuklanan Faruk Fatih Özer’in “kaçakçılık” suçundan yargılandığı davanın duruşması Anadolu 17. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer, duruşmaya cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Duruşmada sanık avukatı da hazır bulundu.

Son sözünü sürdürdüğünü sanık Özer, suç üzerindeki şirket yetkilisinin sahibi olmadığını ve yayınladığını kayyım atandığını belirterek, yönetimin kendisinde olmadığı için istese de defterleri için ibraz fantezini savundu.

HÜKMÜN AÇIKLANMASI GERİYE BİRAKILDI

Beraat talebinde bulunan Özer, herhangi bir ceza verilmesi durumunda hükmün açıklanmasının iade edilmesini istedi. Kararını mahkeme mahkemesi, sanığa Vergi Usul Kanunu’nun “kaçakçılık” suçunu düzenleyen organının kurulmasından önce 18 ay hapis cezası verdi.

Takdiri indirim belgeleri Özer’e 7 ay 15 gün hapis cezası veren mahkeme, hükmün açıklanmasının toplu olarak bırakılmasına karar verdi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca iddianamede, 2017 Boyutları ait hesapların incelemesi sırasında tebligata rağmen inceleme süresi boyunca defter ve yasal hücreler süresi içinde ibrazlamayan sanık Faruk Fatih Özer’in Vergi Usul Kanunu’nun “kaçakçılık” suçunu düzenlemesi üzerine 18 aydan 5’e kadar alınması talep edilmişti.

Arnavutluk’tan Türkiye’ye iade edildikten sonra tutuklanan Faruk Fatih Özer’in de bulunduğu aralarında bulunduğu 7’si tutuklu 21 sanığın, infaz 40 bin 564’er yuvaya kadar hapsi isteniyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK