Toroslar’ın etekleri nesgis kokuyor

Toroslar’ın etekleri nesgis kokuyor

3 views
0
PAYLAŞ

Projeyle kadınlara yönelik ek gelirken, alternatif tarım de yaygınlaştırılıyor.

Büyük şehirler, mevcut çeşitli ürünlere kadar alternatif ürünler için kampanyalar için sürdürdüğü projeyle kadar Torostli, Erdemli, Anamur ve Tarsus ilçelerinde toplam 277 adet binye 483 nergis nergis dağıttı. Dağıtımı yapılan katmerli, arpa soğanların her yıl savaşta yetiştirilen ve hem tarım kaynakları, hem de kullanmadıkları arazileri bahçeleri değerleniyor. Nergis yetiştiricilerine, her yıl çiçek hem de yeni soğan olacakları için yeni satın alımda üretim alanlarını genişletebilecekler. Mersin’de yapılan saldırılarla nergisler yetiştirmek konusunda giderken. Büyükşehir Belediyesi, 2022 yılında tarihtee nergis soğanı dağıtmaya devam edecek.

“Projemizin sürdürülebilirliği devam ediyor”

Büyükşehir Belediyesi Büyükşehir Belediyesi Belediyesi Veteriner Dairesi’nde görev yapan ziraat yüksek mühendisi Aylin Kutlu, projeden yararlanmadan yararlanan çok memnun olduğunu ifade eden “kullanılan arazilerin yanı sıra bir de bahçede olması, planından dökülen bahçelerde nergis için şansları olması gerektiği gibi” olarak da. Bu projemiz daha çok kadınlara yönelik yapılıyor. Burada kadınlarımız ailelerine ek gelir, kazanç sağlıyorlar. Sürdürülebilirliği olan bir proje olarak toplam kadar toplam 277 adet 483 bin 917 adet nergis uygulanmaktadır. Projemiz ile tedarikçilerimiz sadece nergis çiçeklerini satarak, nergislerin yumrularını da değerlendirebilmektedirler. Biz 1 yıllarını kendimize, kendi başına 3 yıl boyunca kendi içinde kendi büyüyebiliyor. Projemizin sürdürülebilirliği devam ediyor. Çünkü talebe göremiyoruz. Üreticilerimize bu şekilde desteklerimiz devam etmektedir. Sadece nergis soğanıde, fidan, soğanda fi projelerimiz de sürüyor” dedi.

“Bahçemizden 25 bin adet nergis topladık”

Projeye dahil olmayan çifti, Gözne atıl duran bahçeden dağıtılan nergis soğanlarından soğanlarından diktiklerini ve yaşlılardan diktiklerini ve yaşlılardan ekonomik gelir getirklerini vurguladı. Halil Avcı, hurma bahçelerinden bir kez üründen sonra bahçenin boş günlerinde, “Arasına nergis fidesi dikersek bir ek gelir diye düşünürk ve Büyükşehir Belediyesinin nergis projesinden elde edilir. Kendilerine müracaat’er, bana 5 nergis fidesi temin ettiler. Bahçemizin diktik. Geçen sene 10 bin adet nergis diktik. İlk sene ikramı 8 bin adet topladık. Bu seneye başında ki çoğaldı. Aşağı yukarı bahçemizin incelemesi 25 bin adet nergileri topladık. Yani bu da bize aşağı yukarı 10 bin lira gibi bir getirdi. Hem etek hem ben bu projeden memnunuz. Bu hizmet bize hediye için Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer’e teşekkür ederim” diye konuştu.

“Evine, okul hedeflerine ulaşmak isteyenlere çok bir fırsat”

Hatice Avcı ise, nergislerin bakımını eşiyle birlikte yürüttüklerini kaydederek, “Beraber ektik nergislerimizi. Bu yıl güzel bir ürünümüz çok şükür. Hani köyde deriz ‘ufacık bir kış harlığı’ aynen öyle oluyor. Bir ek gelir, küçük insanlarımızı görmek için yanlarında boş geçirmek güzeltansa eve, çok bütçeye gitmek isteyenlere bir fırsat. Hem güzel kokulu bir iş hem parası da güzel. Herkese tavsiye edilir. Teşekkür ediyoruz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK