Turfanda domateste hasat sürüyor, 115 bin ton rekolte bekleniyor

Turfanda domateste hasat sürüyor, 115 bin ton rekolte bekleniyor

8 views
0
PAYLAŞ

Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden Adana’da turfanda domateste bu yıl 115 bin ton rekolte bekleniyor. Fiyatı tarlada 6 liradan alıcı bulan domates, metropol şehirlerin market ve pazarlarda 3-4 katı fiyatına satılıyor.

Kentte yaklaşık 14 bin 500 dönüm alan ekimi yapılan tarla domatesinde hasat devam ediyor. Turfanda domatesin tarlada kilogramı ortalama 6 ile 6,5 liradan alıcı bulurken, hasadı yapılan ürünler Türkiye’nin dört bir yanına ve yurt içine gönderiliyor. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi metropol şehirlerin market ve pazarlarında ise domates fiyatı 30 liraya kadar yazıyor. Adana hasadı yapılan turfanda domateste bu yıl 115 bin ton rekolte bekleniyor.

“Hasat ay sonuna kadar vereceğiz”

İHA muhabirine bilgi veren Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, havaların gösterili ve serin gitmesi nedeniyle domateste rekoltenin yüksek olduğunu belirtti. Doğan, “Domates hasadı Temmuz sonu sonuna kadar devam edecek. 2021 yılında Adana’da 30 bin dönüm alan domates ekimi varken geçen yıl 16 bin dönüme bu yıl da 14 bin 500 dönüm alan domates ekimi var. Bunun da 3 bin 500 dönümü salçalık domates” diye konuştu.

“Fiyat farkı 3-4 kat”

Verimin bazı yerlerinin dönüm başına 10 tona kadar ulaştığını kaydeden Doğan, “Çiftçimiz bu sene domatesten çok güzel para kazandı. Domatesin kilogram fiyatı 6 lira 6,50 kuruş arasında. Bütün yaş sebze ve meyvelerde tarladan çıkış fiyatı ile market fiyatları arasında 3-4 kat fiyat farkı var. Bunun önüne bir türlü geçilemedi. Bu fiyat farkını önleyemedik” dedi.

“Kirasız, küçük haller açılmalı”

Market ve pazarlardaki fiyat farkının artması için önerilerde bulunan Doğan, “Ana yollara küçük, kirasız bir şekilde haller açılarak çiftçinin ürettiği ürünü orada satmalı. Öyle olursa en tarladan 2 katı fiyata fazla yiyecek tüketa satılır. Aradaki uçurum fiyat farkları da çocuğun engellenmiş olur” ifadelerini kullandı.

Domates üreticisi Cumali Kaya ise verim ve fiyattan memnun kalmasının, 5-6 liralık fiyatın çiftçiyi kurtardığını, dönüme yaklaşık 10 ton verim aldıklarını söyledi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK