Turfanda kiraz çıktı: İlk hasatlar Norveç, Almanya ve Rusya’ya

Turfanda kiraz çıktı: İlk hasatlar Norveç, Almanya ve Rusya’ya

4 views
0
PAYLAŞ

Mersin’in Erdemli ilçesi köylerde turfanda kiraz hasadı başladı. Kalitesi ve getirisi yüksek kiraz bu yıl da büyük ilgi görürken, iç piyasanın yanında Norveç, Almanya ve Rusya’ya da ihraç edildiği belirtildi.

Türkiye’nin yaş sebze ve meyve sofraları ilk sıralarda yer alan Mersin’de kiraz hasadı başladı. Bu yıl 2 bin 500 dekarda 5 bin tonun üzerinde ürün rekoltesi beklenen Erdemli bölgesindeki kiraz bahçelerinde turfanda kirazın hasadı yapıldı. Kalitesine göre 40 liraya kadar alıcı bulanın, yurt dışında da ihraç edildiği belirtildi. Turfanda ürün yetiştiren üretici ise ürettiğinin daha fazla olduğunu belirterek, fiyatlarından memnun kaldığını kaydetti.

Turfanda kiraz yetiştiren üretici Fatma Şimşek, “Yaklaşık 15 yıl oldu, daha önce buraya sebze ekiyorduk, domates ekiyordu. Ondan fazla bir karmayacağı için, köyümüzde de turfanda kiraz dikenler oldu. Onlarda verim ve kalitenin güzel durumunu biz de kiraza yükledik” dedi.

Piyasanın beklentisine uygun ürün yetiştirdiklerini de ifade eden Şimşek, “Kirazımızın erkenci türü, etli, ihracatçıların tercih ettiği bir cins. Piyasada içte de dışta da güzel satılan bir kiraz. Biz de yetiştirmekten gayet memnunuz” diye konuştu.

Üretici Hasan Evden ise, “Kiraz hasadı bölgesinde başlıyor. İlk turfanda kiraz Koramşalı’da çıkıyor. Norveç, Almanya, Rusya besleme gibi üretim yapılıyor. Kalite olarak çok iyi, çok bu yıl; talepler çok iyi. 35-40 lira arasında pazarda. satış bulunuyor” dedi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK