Türkiye’de her 5 ölümden biri kanserden

Türkiye’de her 5 ölümden biri kanserden

3 views
0
PAYLAŞ

Tanju Altunsu, Türkiye’de her 5 ölümden bir kanserden bütünü vurgu yaparak, erken teşhisin ve öncesindeki konuşmaların önemine değindi.

Adana Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Tanju Altunsu, 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle İhlas Haber Ajansı’nda açıklamalarında bulundu.

“Ülkemizde de her 5 ölümden 1’i kanser”

Tanju Altunsu, “Kanser dünyada ölümler açısından önemli olaylardan biri. düğünlerde de her 5 ölümden 1’i kanser günü oluyor. Yapılan bilimsel taramaların 3’te 1’inin risk faktörlerini ortadan kaldıracak alacağımız temizlemededir. Yaşamımızda oluşturacağımız beslenme, fiziksel aktivite gibi olumlu değişiklikler ile şişmanlığın engellenmesiyle önlenebileceğini bilimsel olarak ortaya koyma” diye konuştu.

“Sağlık bölümlerindeda taramalarını yaptırabilirler”

Kanseri erken evrede yakalayarak uygun tedavi yöntemleriyle tedavisini yürütme, yaşamının uzatılması, kanserin ortadan kaldırılması açısından önemli olduğunu ortaya koyduğunu söyleyenler Dr. yürütmektedir. En sık görülen bu kanser türlerine yönelik belirli aralıklarla Sağlık Bakanlığının belirlemiş olduğu Kanser Erken Teşhis Tarama Merkezleri’nde (KETEM) tüm sağlık paketlerinde alacakları bilgilendirmeler ile taramalarını yaptırabilirler. Burada önemli olan kanseri meme bakış açısında riske girmek isteyenler olan insanlar 2 yılda bir mamografilerini yaptırmalarını amaçlıyor. Burada aile hekimi aracılığıyla Sağlık Bakanlığının kanser randevu programı etrafındaki aile hekimlerini randevu alarak kişiyi yönlendirebilirler. 1. Basamak Sağlık Kuruluşlarından temin güvenlikleri gaitada gizli kan kitleri ile de 50-70 yaş gruplarındaki kadın-erkek tüm vatandaşlarımızın kolon kanserlerine yönelik de taramalarını yaptırabilirler. 30-69 yaş arası kadınların rahim ağzı kanserlerine yönelik taramalarını gerek aile sağlığı merkezlerinde HPV DNA yöntemiyle veya smear aldırarak 2 yılda bir yapacakları taramayla da erken dönemde teşhisini koymasını sağlamak” amaçlı kullanıldı.

“Adana’da ilk erkeklerde araştırmacılar, toplu meme kanseri geliyor”

Adana’da toplumda ve erkeklerde en sık görülen kanser türleriyle ilgili olarak bilgi veren Altunsu, “İlimizde görülen kanser türleri Türkiye’de görülen türler ile paralel seyretmekte. İlimizde erkeklerde birinci sıradaki kanserleri ikinci sıradaki prostat kanserlerini bir araya getirmekte. Kadınlarda ise birinci sırada meme kanseri ikinci sırada ise kadın vücut organlarından oluşan kanserler oluşturuyor. Kadınlarda kanser hücresi beşinci sırada ancak kadınlarda ve erkeklerdeki beyin hücresi toplamı da kadın meme kanseri yükün fazla. Bu nedenle kadınlarımızın mamografilerini yaptırmaları açısından kendi kendilerine meme muayenelerini yapmaları son derece önemli” diyerek uyarıda bulundu.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK