Türkiye’de ilk defa hayvansal üretim konusunda “Yaşayan Laboratuvar” kuruldu

Türkiye’de ilk defa hayvansal üretim konusunda “Yaşayan Laboratuvar” kuruldu

8 views
0
PAYLAŞ

Proje kapsamı Türkiye’de ilk defa bir hayvansal üretim konusunda “Yaşayan Laboratuvar-Living Lab” kuruldu.

Tanıtım toplantısının açılış konuşmasını yapan proje yürütücüsü Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.

PASTINNOVA’nın genel amacının, aşırı iklim koşullarının baskısı altında kırsal alanlarda üretim yapan küçük çiftliklerin dayanıklılığını artırmak, üretim ve pazarlama olanaklarını kullanımlara yönelik amaçlarla, kırsal kadınların ekonomik uzantılarına yönelik sürdürülebilir iş ve organizasyon modellerinin geneline dikkat çeken Prof. Dr. Koluman, “Akdeniz hayvancılığına uyum sağlanacak son süreler uluslararası arenada oldukça tercih edilen Regional Living Lab yani Bölgesel Yaşayan Laboratuvarın ilkini de ev hayvancılık sektöründe kurma çalışmalarımızı da proje kapsamında başlatıyoruz. Yaşayan Laboratuvarlar ile ilgili tüm eksikliklerin yer aldığı, ölçütlerinin tespit edildiği, yeni çözümlerin geliştirildiği, açık, işbirliğine dayalı, kullanım ömrünü uzatmayı kolaylaştıran ve teşvik eden uygulamaya yönelik ağlardır. Türkiye için Bölgesel Yaşayan Laboratuvarda hayvansal üretimle ilgili olarak yerel yönetimler, Tarım İl Müdürlüğü, Adana Damızlık Koyun Keçi Birliği, Kadın kooperatifleri, girişimciler ve yetiştiriciler yer almaktadır” dedi.

Yaşayan Laboratuar varlıklarının Mayıs 2023’ten 2025’in başına kadar en az 6 kez bir araya gelen endüstri ile ilgili nesnelerinin mevcut noktasına ulaşacağını da bildiren Prof. gelmeyelere gideceğini kaydetti.

Projeye katılan Adana Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Birsen Ergün ise, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak bu üyelikçisi olmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Ergün, “Bu proje, bölge hayvansal üretiminin bir araya geldiği, sorunu tanımlayan, birlikte çalışma ve bu yönergeleri yönlendirme açısından hem Adana hem de ülke hayvancılığına fayda sağlayacak” şeklinde konuştu.

Adana Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı Murat Şen de, kırsal bölgelerdeki bölgedeki yerli kesintilerin görülmesinde büyük bir rol oynadığını belirterek, projeyle özellikle bölgedeki ekonomik varlıklarını sürdürebilen ve köyden kente göçünün engellenmesinin mümkün olabileceğini bildirdi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK