Türkiye’nin ilk ve tek karnavalı için hazırlıklar başladı

Türkiye’nin ilk ve tek karnavalı için hazırlıklar başladı

4 views
0
PAYLAŞ

Bu yıl 25-30 Nisan 2023 tarihleri ​​arasında 11’incisi düzenlenecek “Nisan’da Adana’da-Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı için hazırlıklara başlandı.

Türkiye’nin ilk ve tek karnavalı olarak dünyanın sayılı karnavalları içine girmeyi başaran “Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı”nın düzenlendiği her yıl olduğu gibi yine binlerce yerli ve yabancı turisti Adana’ya çekmesi bekleniyor. Karnaval Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Türkiye Kültür Yolu Festivalleri”ne dahil edilmesiyle birlikte çok daha zengin bir içerikle düzenlenecek.

Karnaval Komitesi’nden hazırlıklarla ilgili yapılanma, ”karnavalın ruhuna uygun” etkinlik projelerinin görüşlerinin değerlendirildiği, “Karnavalda etkinlik yapmak için yurt içinden ve yurt dışından birçok başvuru götürmek. Karnavalimizin bir parçası olmak için gelecek proje, karnaval yetenekleri, sergi, söyleşi, sportif etkinlikler ve diğer öneriler yoğun bir şekilde komitemize ulaşıyor. Şehrin uygun mekanlarında, yerlerin doğru şekilde planlanabilmesi için bu yeni başvuruların mümkün olduğu ölçüde yapılması, komitenin değerlendirmelerini daha sağlıklı yapabilmesi ve olayların en doğru şekilde planlanması için önemli bir konu. Komitemiz tarafından uygun görülen etkinlik önerileri ve projeleri “nisandaadanada.com” adresimizden ve sosyal medya hesaplarımızdan ilerleyen tarihlerde duyurulacaktır” denildi.

“İki bayramı yaşayacağız”

Karnavalın Fikir Önderi Ali Haydar Bozkurt, 2023 Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı kıyafeti çok ilgi çekici projeler ve çok renkli olayların yer alacağını söyledi. Karnavalın Ramazan Bayramı’nın hemen maçlarını geçtiğini hatırlatan Bozkurt, “Bu yıl 25-30 Nisan günleri arasında gerçekleştireceğimiz karnaval ile iki bayramı arka arkaya yaşayacağız. Her yıl sürprizlerle dolu karnavallar yaşadık. Sanatçılarımız, yurt içinden ve yurt dışından gelen etkinlik gruplarımız, yerel ve ulusal topluluklarımız ile spordan sanata, sanattan eğlenceye kadar birçok etkinlikte buluşacağız. Bu yıl da büyük sürprizleri yaşatacağız. Adana’ya geleceklere hafızalarından çıkmayacak karnaval gününü sona erdirecek ve memnun ayrılacaklarının garantisini veriyoruz” dedi.

Karnavalın moral-motivasyon açısından olduğu kadar Adana ve bölge ekonomisine büyük katkı yaptığına da dikkat çeken Bozkurt gördüklerini kaydetti:

“2013 yılında ilk karnavalımızı canlıken bir dostluk, kardeşlik ve sevgi çatısı altında buluşalım, tüm dünya Adana’dan seslenerek bu güçlü enerjiyi yayalım amacını taşımıştık. Bu yıl 11. kez düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nda da aynı duygu ve sonuçları taşıyoruz. kola birlik ve sevgi mesajımızı tüm insanlığa iletiyoruz.Büyük ve güçlü bir ülkenin insanları olarak yarına olan inançlar ve umudumuzu da hiç kaybetmiyoruz. Yanında karnavalımızın Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Türkiye Kültür Yolu Festivalleri”nde olması da büyük destek verecek.Bu destekle bu yıl çok daha fazla yerli ve yabancı ziyaretçinin karnavala davetini bekliyoruz. ”

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK